I Ty możesz wspomóc Fundację GOPR

Nie musisz być ratownikiem górskim, aby wraz z goprowcami ratować ludzkie życie. Wspomóż Fundację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w inny sposób. Jaki? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Działalność Fundacji GOPR

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1952 roku. Pierwszym Prezesem był Stefan Zwoliński. Celem GOPR było i jest niesienie pomocy ludziom, którzy ulegli wypadkom w górach, zagubili się w nich. Ludziom, których życie lub zdrowie zostało zagrożone w górach w jakikolwiek sposób.

Misa Fundacji GOPR zakłada:

  • wspieranie rozwoju ratownictwa górskiego oraz dbanie o szkolenia ratowników górskich
  • wspieranie zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie ratownictwa górskiego na obszarach przeznaczonych dla narciarzy
  • edukacja społeczeństwa w zakresie zachowania szczególnych środków ostrożności, zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia i życia na terenach gór
  • wspieranie badań naukowych i technologicznych, które mogą pomóc w działaniach ratownictwa górskiego
  • promowanie ochrony środowiska i działanie charytatywne
  • pomaganie ratownikom i ich rodzinom, jeśli znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.

Finansowanie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Fundacji GOPR

W Polsce korzystanie z pomocy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest całkowicie bezpłatne. Nie ma te żadnych dopłat, jeśli ratownicy muszą do akcji użyć helikoptera lub innego specjalistycznego sprzętu. Reguluje to Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku, o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, tak jak i jej członkowie oraz ratownicy, działa non-profit, czyli bezpłatnie. Od 2016 roku Fundacja GOPR wspiera finansowo ratowników górskich.

Jak podaje Fundacja GOPR, finansowanie ratownictwa górskiego z budżetu państwa, pokrywa raptem 40% rocznych wydatków. 60% to kwoty pozyskane od partnerów, sponsorów i darczyńców, a także od Fundacji GOPR.

Należy podkreślić, że Fundacja GOPR jest organizacją non-profit. Jest to instytucja pozarządowa, a jej członkowie nie mają z niej zysku.

Kto może wspomóc GOPR?

Fundację GOPR można wspomóc w wieloraki sposób. Nie trzeba od razu wstępować w szeregi ratownictwa, jeśli ktoś nie czuje się na siłach lub nie zna gór. Liczy się każda złotówka. Może ona uratować czyjeś życie. Pojedyncze darowizny można przekazać przez stronę Fundacji GOPR, jak również dokonując bezpośredniego przelewu na jej konto bankowe. Ponadto można stać się partnerem, sponsorem lub darczyńcą Fundacji. Dla danej firmy to prestiż i reklama, bowiem jej logo widnieje na stronie Fundacji. Dla Fundacji GOPR to możliwość na przykład zakupu kolejnego sprzętu ratującego życie.

Ważny jest również każdy przekazany 1,5% procent podatku na cele społeczne.

KRS Fundacji to: 0000607021

Pamiętaj, może się okazać, że dziś pomożesz ratownikom Ty, a jutro oni Tobie.

Booking.com