II rocznica pierwszego, polskiego, kobiecego zjazdu z Manaslu

https://pixabay.com/pl/photos/aktywny-przezi%C4%99bienie-p%C5%82e%C4%87-%C5%BCe%C5%84ska-15902/

Dziś mija II rocznica pierwszego, kobiecego zjazdu z Manaslu. 29 września 2021 roku tego wiekopomnego wyczynu dokonała Anna Tybor.

Na ósmy najwyższy szczyt świata, Manaslu (8163 m n.p.m.) Anna Tybor wspięła się z Federico Secchi i Marco Majori. Himalaistka zrobiła to bez użycia butli z tlenem. Została tym samym pierwszą kobietą na świecie, której się to udało. Zaraz po tym Anna Tybor spełniła swoje ówczesne, największe marzenie i jako pierwsza Polka zjechała z ośmiotysięcznika na nartach, a jako pierwsza kobieta na świecie dokonała pełnego zjazdu z Manaslu.

Na tym marzeniu himalaistka nie poprzestała. 19 lipca tego roku wraz z Tomem Lafaille stanęła bowiem na szczycie Broad Peak (8051 m n.p.m.). Dzień później zaś została pierwszą kobietą na świecie, która zjechała z niego na nartach.

Halo Halo! Melduję wykonanie zadania, udało się!

19 lipca ok. godziny 17 (UTC +3) stanęłam na szczycie Broad Peak (8051 m). Do base campu dotarłam 20 lipca chwilę po godzinie 14. W akcji towarzyszył mi Tom Lafaille.

Pozwólcie, że nieco wypocznę i jutro będziemy szukać zasięgu, aby dostarczyć Wam nowych materiałów. Dziękuje za Wasze wsparcie, było wyczuwalne na granicy Pakistanu i Chin!” – pisała na swoich Social Mediach sportsmenka. Warto też zwrócić uwagę na to, że Broad Peak był drugim zdobytym przez nią ośmiotysięcznikiem, oczywiście tym razem również bez wspomagania tlenem.

Booking.com