Jak obchodzono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich?

10 sierpnia obchodzono Dzień Przewodników i Ratowników Górskich. Swoje święto celebrowali zarówno zawodowcy, jak i ochotnicy. Wszyscy Ci, którzy własne zdrowie i życie poświęcają dla ratowania w górach innych, ludzkich istnień. Z tej okazji świętowano na szczycie Śnieżki.

10 sierpnia, z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich, zarówno ratownicy, przewodnicy, jak i wszyscy miłośnicy i pasjonaci gór spotkali się na szczycie Śnieżki. Obchody rozpoczęły się wspólną, 41 już modlitwą podczas mszy świętej. Celebrowali ją księża zarówno z Polski, jak i Niemiec oraz Czech. Po mszy uczestnicy mieli możliwość wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń. Na zakończenie spotkania nastąpiła adoracja ku czci osób, którzy zginęli w górach.

Dzień Ratownika Górskiego będzie można świętować również 21 sierpnia w Krynicy Zdrój. Impreza odbędzie się na Deptaku i będzie trwać od 10.15 do 18.45. W tym czasie zorganizowane zostaną między innymi szkolenia Pierwszej Pomocy, pokaz psów ratowniczych i sprzętu ratunkowego. Nastąpi również przekazanie ratownikom nowych samochodów.

Przypomnijmy, że Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od 15 września 1952 roku. Prezesem GOPR został wówczas Stefan Zwoliński. Obecnie ratowników zawodowców i ochotników wspomagają również psy ratownicze. Jeden z nich rozpoczął swą służbę w tym miesiącu. Już w pierwszych jej dniach odniósł wielki sukces. Wraz ze swoim opiekunem odnalazł kobietę, która chciała popełnić samobójstwo.

Nasza redakcja przyłącza się do życzeń dla wszystkich osób, które dbają o bezpieczeństwo w górach.

 

Booking.com