prorock

Jak się zachowywać w górach? Co nam wolno, a czego nie?

Lato to pora roku sprzyjająca urlopom. Ci, którzy nie lubią leżenia na plażowym piasku, wybierają wyjazdy w regiony górskie. Niestety, nie każdy z nich wie, jak się należy zachować w górach, a brak tej wiedzy może doprowadzić do nieszczęścia. Przeczytaj co wolno, a czego nie wolno robić na górskich szlakach.

W sandałach na szlaku

Idąc w góry, należy zadbać nie tylko o odpowiednie ubranie, które ochroni przed ewentualnym wiatrem czy deszczem, a także spadkiem temperatur, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Niestety, wielu turystów, którzy wędrówki po szlakach uprawiają sporadycznie, bardzo często latem wybierają się na nie w sandałach lub – co gorsza – w klapkach. I tak jak spacer po wytyczonych szlakach, w niższych partiach gór, w sandałach trekkingowych (!) jest pomysłem dobrym, tak klapki i miejskie sandały (co gorsza na obcasie) w wysokich partiach gór mogą przysporzyć wielu kłopotów. Takie wędrówki w nieodpowiedni obuwiu mogą grozić m.in. poważną kontuzją lub ugryzieniem kleszcza. Ponadto na nieutwardzonych szlakach, wędrówka w sandałach, jest też niewygodna, stopa odczuwa bowiem każdą nierówność podłoża, każdy kamień.

Góry to nie śmietnisko

Niestety, wielu turystów zapomina o tym, że góry to nie śmietnisko. W okresie letnim, w Social Mediach, w grupach zrzeszających podróżników i turystów, bardzo często udostępniane są zdjęcia i filmiki obrazujące dużą ilość odpadów pozostawionych na szlakach. Nigdy nie wyrzucaj śmieci, będąc w górach. Pozostawione wśród przyrody butelki, woreczki, papierki, niedopałki i inne śmieci stwarzają zagrożenie nie tylko dla flory i fauny tego miejsca, ale także dla innych wędrujących. Szklane butelki w słoneczny dzień mogą być przyczyną pożaru, a zjedzona przez zwierzęta folia czy plastik przynosi im cierpienie i pewną śmierć w długich męczarniach. Ponadto śmiecenie w górach to brak kultury.

Niedźwiedź? – (nie)przybijaj łapki

Warto pamiętać, że w górach można spotkać dzikie zwierzęta. Niekoniecznie musi to być od razu niedźwiedź czy wilk, ale te mniejsze również nie są domowymi pupilami. W związku z tym nie należy ich drażnić, wołać, a już tym bardziej dotykać. Nie dokarmiaj napotkanych zwierząt, one nie muszą być głodne, nawet jeśli kierują się w Twoją stronę, kiedy jesz posiłek. Poza tym ludzkie jedzenie szkodzi dzikim zwierzętom. Nigdy też nie wiesz, jak taki mieszkaniec gór się zachowa, jaki ma cel w tym, aby do ciebie podejść. Warto też, abyś pamiętał, że dzikie zwierzęta mieszkające w górach nie mogą zatracić swego pierwotnego instynktu, aby przetrwać w surowych warunkach choćby zimą. Dokarmianie zwierząt powoduje zaś, że zamiast samemu szukać jedzenia, szukają człowieka, który je nakarmi.

Góry to nie dyskoteka, więc nie hałasuj!

Powiedzenie „idziemy do lasu narobić hałasu” wymyślił zapewne ktoś, kto nigdy w nim nie był. Podobnie w górach. To nie jest miejsce, w którym możesz krzyczeć do woli, aby wyładować stres. Frustracje spróbuj zgubić podczas intensywnej wędrówki. Hałas przeszkadza innym wędrującym, jak i zwierzętom. Ponadto duży hałas może wywołać lawinę. Jeśli więc chcesz posłuchać muzyki podczas trekkingu, weź ze sobą słuchawki. Idąc lub odpoczywając, nie prowadź też długich pogawędek przez telefon. Nie krzycz na dzieci, które idą kilka metrów przed Tobą, a dogoń je i powiedz spokojnie to, co masz do powiedzenia. Pamiętaj, góry lubią ciszę.

Pamiętaj! Idziesz w góry – idziesz w gości

Dlatego nigdy nie zbaczaj z wyznaczonego szlaku. To może być groźne nie tylko ze względu na zagubienie się, czy też wypadek, ale również na spotkanie z niebezpiecznymi, dzikimi zwierzętami. Pamiętaj, że w polskich górach oprócz saren i jeleni mieszkają także rysie, wilki, lisy i niedźwiedzie. Spotkanie z nimi może zakończyć się nieszczęśliwie.

Ponadto nie zrywaj napotkanych roślin, nie rób ogniska, nie śmieć, nie nacinaj scyzorykiem drzew, aby zostawić na nim napis „tu byłem”, nie pal papierosów na szlaku, nie kąp się w górskich źródłach. W górach jesteś w gościach, nie u siebie. Dlatego dbaj i szanuj to, co Ci one oferują.

Ponadto nigdy nie chodź w góry sam i w nocy.

Szanuj przyrodę, zwierzęta, ale też innych ludzi

Idąc na górski trekking, szanuj zarówno przyrodę, jak i zwierzęta. Dostosuj się do regulaminów Parków Krajobrazowych, dbaj o swoje bezpieczeństwo. Szanuj też innych piechurów. Jeśli widzisz, że łamią zasady obowiązujące na górskich szlakach, zwróć grzecznie uwagę, a jeśli idąc szlakiem, zobaczysz samotną butelkę lub papierek, to podnieś i zabierz ze sobą, aby wyrzucić do śmietnika po powrocie.

Nie zapominaj też pozdrowić osoby, które mijasz. Nie tylko okazujesz im szacunek, ale też w ten sposób dbasz o własne bezpieczeństwo. Obowiązuje niepisana zasada, że wędrujący pozdrawia strażnika, ratownika, młodsza osoba starszą i wchodzący schodzącego.

Booking.com