Lato to idealny moment, aby rozwijać swe umiejętności wspinaczkowe i poznawać nowe skały. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim sprzęcie, a przede wszystkim o bezpieczeństwie. Jednym z elementów wyposażenia wspinacza, który pozwoli Wam je zachować, jest kask wspinaczkowy. Podpowiadamy, jaki kupić, aby spełniał wszystkie oczekiwania.
Kask wspinaczkowy to jeden z najważniejszych elementów obowiązkowego wyposażenia każdego wspinacza. Zmniejsza on ryzyko urazu głowy w momencie, gdy ze skał odpadają kamienie lub podczas upadku. Na rynku turystycznym i sportowym jest sporo różnorodnych ich modeli. Nic dziwnego, że początkujący amatorzy wspinaczki często pytają, jaki jest najlepszy. Prawda jest jednak taka, że każdy ma inne wymagania i potrzebuje czegoś innego. Warto natomiast zwrócić uwagę na konkretne cechy kasków wspinaczkowych:
Jeśli chcesz być pewien, że Twój kask wspinaczkowy uchroni Cię przed spadającymi kamieniami, koniecznie zwróć uwagę na to, aby posiadał on odpowiedni certyfikat. Powinien być oznaczony jako UIAA oraz/lub EN 12492.
Rozmiar kasku do wspinania powinien być dokładnie dopasowany do wielkości głowy jego właściciela. W tym celu posiada on paski regulowane pod brodą. Nie może być ani za ciasny, ani zbyt luźny, nie będzie bowiem wówczas pełnił swojej funkcji. Jeśli chcesz używać jednego kasku latem i zimą, wówczas przymierzaj go zarówno bez jak i z czapką na głowie.
Skorupa kasku wspinaczkowego musi być na tyle twarda, aby żadne kamienie, ani krawędzie skał go nie przebiły. Zwróć uwagę na to, czy kask ma możliwość wymiany skorupy, gdy ta się już zużyje. Niektóre firmy umożliwiają taką opcję. Najlżejsze są kaski z pianki poliuretanowej. Aczkolwiek nie są one tak trwałe, jak zwykłe kaski. Raczej więc nie zabierzesz ich w teren, który jest w ciągłej ekspozycji i grozi częstym spadaniem kamieni. Pianka poliuretanowa jest miękka i szybko ulega odkształceniom. Nie chroni jej też zewnętrzna, cienka warstwa poliwęglanowa. Klasyczne kaski wspinaczkowe, zwane też hybrydowymi również mają piankę EPS w sobie, jest ona bowiem istotnym elementem amortyzującym. Jednakże skorupa wykonana jest z ABS. Jest on trwalszy i bardziej wytrzymały, dlatego tego typu kask, choć cięższy będzie służył latami.
Kaski wspinaczkowe ze względu na wentylację można nieoficjalnie podzielić na zimowe i letnie. Te pierwsze mają małe otwory wentylacyjne, te drugie większe, dzięki czemu jest lepszy przepływ powietrza, a skóra głowy się tak nie poci.
Mogłoby się wydawać, że kolor wspinaczkowego kasku nie ma znaczenia, a jednak wcale tak nie jest. Latem warto stosować jasne modele, które odbijają promienie UV, a zimą ciemne, które pobierają słoneczne ciepło.
#artykułsponsorowany #markawłasna #autopromocja #reklama