Jakob Schubert filmowo na legendarnej „Es Pontas”

30-letni Austriak Jakob Schubert pokonał jedną z najsłynniejszych dróg DWS (Deep Water Solo) na Majorce - "Es Pontas", biegnącą charakterystycznym skalnym łukiem (widocznym w tle); fot. Sebastian Marko / Alpsolut

Przed niespełna dwoma laty, Jakob Schubert, jeden z najbardziej utytułowanych wspinaczy sportowych na świecie, odwiedził Majorkę, by zmierzyć się z legendarną drogą „Es Pontas”. Próżno na niej szukać punktów asekuracyjnych, wszak wytyczona została w stylu DWS (Deep Water Solo) – jedyną protekcją dla wspinacza jest… tafla wody!

Jakob Schubert w trakcie wspinaczki na "Es Pontas"; fot. Sebastian Marko / Alpsolut

Jakob Schubert w trakcie wspinaczki na „Es Pontas”; fot. Sebastian Marko / Alpsolut

„Es Pontas” powstała w 2006 roku za sprawą żywej legendy wspinaczki sportowej, Chrisa Sharmy. To bez wątpienia jedna z najbardziej widowiskowych dróg wspinaczkowych na całym świecie – biegnie w sporym przewieszeniu i próżno na niej szukać innej asekuracji niż ta, którą zapewnia tafla wody. Najtrudniejszym i najbardziej spektakularnym fragmentem jest dwumetrowy strzał, który trzeba wykonać po ok. 10 metrach wspinaczki, a więc na sporej już wysokości. Autorowi pierwszego powtórzenia opanowanie tego ruchu zajęło blisko 50 prób!

A ile prób potrzebował 30-letni Austriak? Tego dowiecie się ze świetnie zrealizowanej produkcji filmowej, która niedawno ujrzała światło dzienne:

Booking.com