Stało się! Wczorajszego popołudnia w norweskim Flatanger doszło do wyjątkowego wydarzenia: Jakob Schubert poprowadził Project Big – monstrualną linię autorstwa Adama Ondry, potencjalnie najtrudniejszą drogę wspinaczkową w jaskini Hanshelleren, a co za tym idzie – na całym świecie! Smaczku temu osiagnięciu dodaje fakt, że zmagania Austriaka mogliśmy oglądać na żywo, gdyż ten postarał się o zorganizowanie transmisji online. Znak czasów? 😉
Project Big obił w 2013 r. Adam Ondra – co ciekawe, równolegle z Silence (droga nosiła wówczas „roboczą” nazwę Project Hard), którą pokonał w 2017 r., proponując wycenę 9c (była to pierwsza na świecie droga w takim stopniu trudności, notabene do dziś nie doczekała się powtórzenia).
Czech miał wówczas stwierdzić, że Project Big wyglądał zbyt onieśmielająco (w porównaniu do Silence), dlatego w pierwszej kolejności zaczął pracować właśnie nad nią. Kiedy udało mu się po raz kolejny przesunąć granicę we wspinaczce sportowej i poprowadzić Silence, przyszedł czas na jeszcze trudniejsze wyzwanie.
Liczne próby nie przyniosły jednak efektu. Ondra do współpracy zaprosił więc Jakoba Schuberta, jednego z najbardziej utytułowanych wspinaczy sportowych w historii. Wspólnie rozpracowali najtrudniejsze sekwencje, ale żadnemu z nich nie udało się połączyć ich w całość i poprowadzić drogi. Do wczoraj, gdy na topie zameldował się Schubert, prowadząc „prawdziwie królewską linię całej jaskini” (takimi słowami miał opisać ją Adam Ondra).
Póki co Austriak nie odważył się jeszcze zaproponować wyceny dla pokonanej przez siebie drogi ani alternatywnej nazwy (zakładamy, że tak jak w przypadku Project Hard, przemianowanego później na Silence, autor pierwszego przejścia zaproponuje własną). Z pewnością jednak możemy spodziewać się wyceny oscylującej wokół stopnia 9b/+, a kto wie, być może Schubert zalicytuje nawet wyżej?
Przejście Schuberta było przełomowe pod jednym względem – finałowe próby brązowego medalisty olimpijskiego z Tokio z 2021 i trzykrotnego mistrz świata mogliśmy oglądać na żywo, dzięki transmisji online, którą Austriak udostępnił w serwisie YouTube. Tym samym tysiące osób na całym świecie mogły być świadkami historii, gdy Schubert po długiej walce wpiął się do łańcucha. Ten moment został uwieczniony w 32 minucie niniejszego materiału:
Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na propozycję wyceny!
A w międzyczasie warto zapoznać się z wykazem najtrudniejszych przejść Jakoba Schuberta w ostatniej dekadzie, bo jest on iście imponujący!
2014 – Fight or flight (9b) – Oliana, Hiszpania
2016 – La Planta da Shiva (9b) – Villanueva del Rosario, Hiszpania
2018 – Stoking the Fire (9b) – Santa Linya, Hiszpania
2018 – El Bon Combat (9b) – Cova de I’Ocel, Hiszpania
2018 – Neanderthal (9b) – Santa Linya, Hiszpania
2019 – Perfecto Mundo (9b+) – Margalef, Hiszpania
2021 – King Capella (9b) – Siurana, Hiszpania
2022 – Erebor (9b) – Arco, Włochy