Jakob Schubert poprowadził „Project Big” we Flatanger!

Jakob Schubert w trakcie wspinaczki na "Project Big"; fot. Moritz Klee / Nodum Sports

Stało się! Wczorajszego popołudnia w norweskim Flatanger doszło do wyjątkowego wydarzenia: Jakob Schubert poprowadził Project Big – monstrualną linię autorstwa Adama Ondry, potencjalnie najtrudniejszą drogę wspinaczkową w jaskini Hanshelleren, a co za tym idzie – na całym świecie! Smaczku temu osiagnięciu dodaje fakt, że zmagania Austriaka mogliśmy oglądać na żywo, gdyż ten postarał się o zorganizowanie transmisji online. Znak czasów? 😉

Project Big obił w 2013 r. Adam Ondra – co ciekawe, równolegle z Silence (droga nosiła wówczas „roboczą” nazwę Project Hard), którą pokonał w 2017 r., proponując wycenę 9c (była to pierwsza na świecie droga w takim stopniu trudności, notabene do dziś nie doczekała się powtórzenia).

Czech miał wówczas stwierdzić, że Project Big wyglądał zbyt onieśmielająco (w porównaniu do Silence), dlatego w pierwszej kolejności zaczął pracować właśnie nad nią. Kiedy udało mu się po raz kolejny przesunąć granicę we wspinaczce sportowej i poprowadzić Silence, przyszedł czas na jeszcze trudniejsze wyzwanie.

Liczne próby nie przyniosły jednak efektu. Ondra do współpracy zaprosił więc Jakoba Schuberta, jednego z najbardziej utytułowanych wspinaczy sportowych w historii. Wspólnie rozpracowali najtrudniejsze sekwencje, ale żadnemu z nich nie udało się połączyć ich w całość i poprowadzić drogi. Do wczoraj, gdy na topie zameldował się Schubert, prowadząc „prawdziwie królewską linię całej jaskini” (takimi słowami miał opisać ją Adam Ondra).

Radość Jakoba Schuberta po poprowadzeniu "Project Big"; fot. Moritz Klee / Nodum Sports

Radość Jakoba Schuberta po poprowadzeniu „Project Big”; fot. Moritz Klee / Nodum Sports

Póki co Austriak nie odważył się jeszcze zaproponować wyceny dla pokonanej przez siebie drogi ani alternatywnej nazwy (zakładamy, że tak jak w przypadku Project Hard, przemianowanego później na Silence, autor pierwszego przejścia zaproponuje własną). Z pewnością jednak możemy spodziewać się wyceny oscylującej wokół stopnia 9b/+, a kto wie, być może Schubert zalicytuje nawet wyżej?

Przejście Schuberta było przełomowe pod jednym względem – finałowe próby brązowego medalisty olimpijskiego z Tokio z 2021 i trzykrotnego mistrz świata mogliśmy oglądać na żywo, dzięki transmisji online, którą Austriak udostępnił w serwisie YouTube. Tym samym tysiące osób na całym świecie mogły być świadkami historii, gdy Schubert po długiej walce wpiął się do łańcucha. Ten moment został uwieczniony w 32 minucie niniejszego materiału:

Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na propozycję wyceny!

A w międzyczasie warto zapoznać się z wykazem najtrudniejszych przejść Jakoba Schuberta w ostatniej dekadzie, bo jest on iście imponujący!

2014 – Fight or flight (9b) – Oliana, Hiszpania
2016 – La Planta da Shiva (9b) – Villanueva del Rosario, Hiszpania
2018 – Stoking the Fire (9b) – Santa Linya, Hiszpania
2018 – El Bon Combat (9b) – Cova de I’Ocel, Hiszpania
2018 – Neanderthal (9b) – Santa Linya, Hiszpania
2019 – Perfecto Mundo (9b+) – Margalef, Hiszpania
2021 – King Capella (9b) – Siurana, Hiszpania
2022 – Erebor (9b) – Arco, Włochy

Booking.com