Jaskinia Mroźna. Ledwo została otwarta i już ją zamykają

https://pixabay.com/pl/photos/zwierz%C4%99ta-nietoperz-lataj%C4%85cy-pies-1081294/

Niecałe dwa miesiące można było zwiedzać Jaskinię Mroźną. Od środy będzie ponownie zamknięta. Powodem jest ochrona nietoperzy, które tam zamieszkują.

Jaskinię Mroźną otwarto ponownie dla turystów raptem 4 września. 1 Listopada zostanie jednak znowu zamknięta. I to aż do 26 kwietnia przyszłego roku.

Grota przeszła w ostatnich trzech latach gruntowny remont, który pomógł jej w powrocie do natury. „W ostatnim czasie wyremontowaliśmy wrota wejściowe i wyjściowe, pozostawiając otwory wlotowe dla nietoperzy. Zlikwidowaliśmy okablowanie i sztuczne oświetlenie w jaskini. Wyremontowaliśmy też szlak dojściowy i zejściowy o długości prawie półtora kilometra, a także zabezpieczyliśmy go przed obrywami skalnymi” – podali przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego tuż przed wrześniowym otwarciem.

Nie dano się jednak turystom długo nią nacieszyć. Co roku bowiem, jesienią jaskinia jest zamykana ze względu na okres ochronny nietoperzy, które tam zimują. Tak też stanie się w środę 1 listopada.

Jaskinia Mroźna znajduje się w Doinie Kościeliskiej. W pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku odkryli ją Stefan Zwoliński oraz Jerzy Zahorski. Turyści mogli ją zwiedzać dopiero jednak od 1953 roku. Czyli prawie 20 lat później. „Długość korytarzy wynosi ok. 773 m, a długość ścieżki turystycznej – ok. 511 m. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m., a wyjściowy – ok. 1112 m n.p.m. W jaskini panuje stała temperatura poniżej 10 °C” – informuje TPN. Wstęp do Mroźnej jest odpłatny.

Booking.com