Równo 90 lat temu Zakopane otrzymało prawa miejskie. Dlatego z tej okazji w tym roku Dni Zakopanego będą obchodzone z tak zwaną wielką pompą. Poznaj historię wydarzenia oraz miasta Zakopane.
Osadnictwo na terenie dzisiejszego Zakopanego sięga XVI wieku, choć sama nazwa, która dziś funkcjonuje, pojawiła się na początku XVII wieku. To wtedy też zaczęła rozwijać się tu stała osada. Z początku była zwykłą wsią, aczkolwiek wiek XIX przyniósł dość szybki jej rozwój, również turystyczny. Duży wpływ na to miały tutejsze pobyty lekarza Tytusa Chałubińskiego. To on zaczął dostrzegać zalety klimatu w Zakopane i jego wpływ na zdrowie, dzięki czemu w ciągu około 60 lat powstało tu uzdrowisko. Ponadto otwarto szkołę snycerską, w której nauczano zdobniczej sztuki rzeźbienia w drewnie.
Na przełomie XIX i XX wieku powstała zaś linia kolejowa na trasie z Zakopanego do Chabówki. W 1909 roku powołano Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego siedzibę utworzono w Zakopane. Szybki rozwój miejscowości zadziwiał inne państwa na całym świecie. Mała wioska, licząca na początku swego istnienia niewiele ponad 40 osób, w ciągu niespełna 400 lat przekształciła się w wielotysięczne miasto. Prawa miejskie Zakopane otrzymało 8 października 1933 roku, na mocy rozporządzenia ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych, nr 596.
Dni Zakopanego ustanowiono, aby uczcić wizytę w tym mieście Papieża Polaka, Jana Pawła II. Miała ona miejsce w 1997 roku. To czas, w którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą poznać kulturę i folklor Tatr. Organizowane są wówczas spektakle teatralne, koncerty muzyczne, uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane, a także atrakcje i zawody sportowe. Nie brakuje też wystaw, warsztatów, prezentacji oraz spotkań.
W tym roku Dni Zakopanego odbędą się w dniach od 1 do 10 czerwca, w godzinach 8.00-20.00. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie jest biletowane. Wziąć w nim może udział każda chętna osoba.