W tym roku mija 10 lat, kiedy Fudżi znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktywny wulkan uważany jest za świętą górę. Ostatni wybuch miał miejsce w na początku XVIII wieku.
O wejściu na szczyt Fudżi marzą nie tylko zawodowi wspinacze, ale również amatorzy. To jedna z najbardziej obleganych przez turystów gór na świecie. W tym roku władze regionu Yamanashi spodziewają się rekordowych tłumów.
Fudżi wśród Japończyków nosi miano świętej góry. W szczególności jest ona ważna dla buddystów. Wpływ na to mają między innymi idealnie równe jej kształty, a także magiczny wschód słońca, który można podziwiać ze szczytu. Warto jednak przypomnieć, że szczyt jest stratowulkanem, w dodatku aktywnym, pomimo że pokryty jest śniegiem.
Fudżi mierzy 3776 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Japonii. Wspinając się na wierzchołek, należy liczyć się z koniecznością pokonania 1800 m sumy przewyższeń. U stóp góry znajdują się między innymi poligony wojskowe, cmentarz, schroniska turystyczne (są też na szlakach), wodospady, a także las samobójców. Na wierzchołku zaś jest stacja meteorologiczna.
Na szczyt Fuji Mount prowadzą cztery szlaki: Yoshida, Subashiri, Gotenba, Fujinomiya. Wszystkie rozpoczynają się w tak zwanych piątych stacjach.