Kłodzka Góra to jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Trasy prowadzące na jej wierzchołek są bardzo ciekawe i malownicze przyrodniczo. Najciekawsza wiedzie wprost z Miasta Cudów. Po zdobyciu Kłodzkiej Góry warto poszusować na MTB, znajdują się tu bowiem najdłuższe trasy Singletrack w Polsce, a następnie spłynąć kajakiem lub pontonem po Nysie.
Kłodzka Góra, choć nie jest najwyższym szczytem Gór Bardzkich, to znalazła się na liście Korony Gór Polski. Stało się tak dlatego, że na wyższą od niej Szeroką Górę nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny. Wysokość Kłodzkiej Góry to 757 m n.p.m. a Szerokiej Góry 765 m n. p. m. Na wierzchołku Kłodzkiej góry stoi 35-metrowa wieża, która stanowi punkt widokowy. Oprócz niej są tu również wiata, ławki ze stołem oraz miejsce na ognisko. Można więc odpocząć po trudach wędrówki. Choć na sam szczyt nie ma szlaku rowerowego, to w jego okolicach jest ich kilka i warto wziąć je pod uwagę podczas wyprawy w ten region. Najszybciej na szczyt można dostać się z Przełęczy Kłodzkiej, aczkolwiek wiele osób wybiera jedną z dłuższych tras, z Bardo. Jest ona najatrakcyjniejsza. Zdobywając Kłodzką Górę, rozglądajcie się wokół, po drodze bowiem można spotkać bociany czarne, włochatki, sóweczki i muflony.
Pieczątkę do książeczki KGP znajdziecie na szczycie.
Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji wejścia na szczyt (opracowane na podstawie mapa-turystyczna.pl):
Trasa liczy sobie 3 km długości, 323 m sumy podejść i 58 m sumy zejść. Czas przejścia szacowany jest na 1:15 h. Z Przełęczy Kłodzkiej (486 m n.p.m.) do Pod Kłodzką Górą (731 m n.p.m.) prowadzi szlak niebieski. Potem należy zmienić go na żółty, którym dojdziecie na szczyt.
Z Bardo na Kłodzką Górę dojdziecie w 3,5 godziny. Dystans do pokonania wynosi niewiele ponad 9 km, suma podejść na trasie to 724 m, a zejść 240 m. Z „miasta cudów” do Pod Kłodzką Górą idziecie szlakiem niebieskim, mijając po drodze:
Pod Kłodzką Górą zmieniacie szlak na kolor żółty.
Z Bulwaru w Kłodzku na szczyt trasa wynosi 9,1 km, suma podejść 546 m, a zejść 91 m. Dystans ten pokonacie w około 3 godziny. Z miasta na sam wierzchołek dojdziecie żółtym szlakiem turystycznym. Po drodze będziecie mijać miejsca takie jak: Mariańska Dolina, Kukułka, rozejście szlaków, Kukułka (441 m n.p.m.) i Jedlak (658 m n.p.m.).
Z Janowca na Kłodzką Górę jest 11,2 km długości. Suma podejść na tej trasie wynosi 755 m, a zejść 314 m. Czas przejścia dystansu szacuje się na około 4 godziny. Z Janowca do Źródła Marii dojdziecie szlakiem zielonym, który później należy zmienić na niebieski prowadzący do Pod Kłodzką Górą. Na szczyt wejdziecie szlakiem żółtym.
Chwalisław jest wsią oddaloną od Kłodzkiej Góry o niecałe 12 km. Na tej trasie suma podejść wynosi 652 m, a zejść 326 m. Ze wsi do Pod Ptasznikiem (663 m n.p.m.) poprowadzi Was szlak czarny, który następnie musicie tam zamienić na niebieski biegnący do Pod Kłodzką Górą. Na koniec pozostaje wam wejście na szczyt szlakiem żółtym. Mijane punkty charakterystyczne to:
Jest najważniejszym miastem ziemi Kłodzkiej. Powstało we wczesnym średniowieczu i do dziś pozostaje w ówczesnym układzie urbanistycznym. Jest tu aż sześć parków i bardzo duża ilość zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje XIII-wieczny most na Młynówce, wnętrze kościoła Wniebowzięcia NMP, bastionowa twierdza oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Warto też wybrać się na spacer Podziemną Trasą Turystyczną oraz do MiniEurolandu.
Jest XIII-wieczną wsią. W XIX wieku stał się własnością Marianny Oriańskiej, dzięki czemu doszło do jego rozwoju. Wybudowano tu młyn wodny, szkołę i kościół. Niestety, z zabytków ostał się tylko kościół św. Jakuba Apostoła z 1726 roku z XVI-wiecznym tryptykiem.
To wieś, która ma ponad 760 lat. W swojej historii może pochwalić się dwoma nieistniejącymi już kopalniami ałunu oraz charakterem letniskowo-turystycznym. Wprawdzie zabytków tu nie ma, ale w pobliżu jest kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. Są to kamieniołom, dwie XVI-wieczne sztolnie (jedną z nich Hermannloch można spenetrować), kaplica górska i obraz Matki Boskiej. Miłośnicy wspinaczki z pewnością docenią też osuwisko skalne, które powstało w 1997 roku.
Nazywane jest Miastem Cudów. Rozpoczynając tu wędrówkę, warto najpierw się udać do Miejsca Hrabiowskiego. Jest to punkt widokowy na wysuniętej półce skalnej znajdującej się nad wysokim brzegiem Nysy Kłodzkiej. Jeśli będziecie mieć czas, to z pewnością powinniście też przejść się wzdłuż Nysy między Ławicą a Bardo. To 14-kilometrowa trasa, która nazywana jest Cudem Sudetów. Możecie też wybrać się na rafting na tym odcinku. Mieszkańcy Bardo zachęcają również do spaceru po dolinie potoku Węglówka. Z zabytków na uwagę zasługują kamienny most na Nysie, kościół Nawiedzenia NMP, zespół fortów ziemnych oraz pocysterski klasztor.
Choć na szczyt Kłodzkiej Góry nie dojedziecie dwuśladem, to wokół niej jest spora ilość tras rowerowych. Są to terenowe ścieżki rowerowe. W okolicach Bardo znajdują się też doceniane przez rowerzystów trasy MTB Singletrack. Tutejsze Singletrack są najdłuższymi w Polsce. Obejmują one obszar 7 gmin Kotliny Kłodzkiej. W okolicach Bardo jest ich pięć pętli: