Kolejne dwie Polki stanęły na K2

Po 36 latach kolejne Polki stanęły na K2. W ostatnich dniach szczyt Karakorum zdobyły Monika Witkowska oraz Dorota Rasińska – Samoćko. Pierwszą naszą rodaczką, której się to udało była natomiast Wanda Rutkiewicz w 1986 roku.

Rok 2022 to rok polskich himalaistek. Nasze rodaczki dokonały tego, czego nie udało się żadnej polskiej kobiecie przez ostatnie 36 lat. Stanęły na szczycie K2 (8611zzs), najwyższej góry Karakorum i drugiej co do wysokości na świecie. Powieliły zatem sukces Wandy Rutkiewicz z 1986 roku.

Monika Witkowska jest himalaistką, podróżniczką, organizatorem trekkingów i drugą kobietą w Polsce, która wspięła się na K2. Na szczycie stanęła 22 lipca o godzinie 5.59. Warto podkreślić, że himalaistka dokonała tego pomimo swojej wady serca. Tlenu używała rzadko, głównie na ostatnim etapie drogi, ze względu na stan zdrowia. Jak podała na swoim profilu w mediach społecznościowych, wyprawę miała zaplanowaną już 3 lata temu, a także w zeszłym roku, ale pandemia i wycofanie się agencji pokrzyżowały jej plany. Dlatego w 2021 roku w zamian pokonała drogę na Broad Peak. W tym roku spełniła swoje największe marzenie, postanowiła też więcej nie zdobywać tak wysokich szczytów.

Sześć dni po Monice Witkowskiej K2 zdobyła Dorota Rasińska – Samoćko. Tym samym stała się trzecią Polką, która stanęła na „górze śmierci”. W tym roku jest to już jej siódmy zdobyty ośmiotysięcznik, natomiast w całej karierze wspinaczkowej to 9 szczyt Korony Himalajów i Karakorum, na którym stanęła.

Booking.com