Skalnik należy do Korony Gór Polski. To najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, w Sudetach Zachodnich. Występuje też na listach Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Na szczyt prowadzi wiele dróg, a okolice skrywają wiele tajemnic. Sprawdź, jak zdobyć szczyt Skalnika.
Wysokość Skalnika to 945 m n.p.m. Usytuowany jest w Rudawach Janowickich i stanowi ich najwyższy szczyt. Pozwoliło to dostać się mu na listy Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Skalnik jest zalesiony, zatem niemożliwe jest podziwianie z niego jakichkolwiek widoków. Taras widokowy znajduje się na Ostrej Małej, tzw. drugim jego wierzchołku. Podczas zdobywania szczytu w porze wiosenno-jesiennej, warto przyjrzeć się tutejszej florze, która charakteryzuje się dość rzadkimi gatunkami roślin, np. kruszczykiem błotnym, czy różą alpejską. Jednym z ciekawszych miejsc nieopodal Skalnika, do którego nie prowadzą żadne oficjalne drogi, są gołoborza. Znajdują się niecały kilometr od szczytu. Jest to dość niebezpieczne miejsce, ale warte zobaczenia. Niektóre rumowiska osiągają tu wysokość nawet 5 metrów. Tworzą pieczary, małe jaskinie, szczeliny itp.
Zastanawiając się, jak dojść na Skalnik, można by zacytować klasyka „wszystkie drogi prowadzą” na szczyt. O to kilka z nich, na podstawie mapa-turystyczna.pl:
Z Jeleniej Góry do wsi dojeżdża autobus miejski. Następnie należy iść pieszo do Przełęczy Rudawskiej szlakiem żółtym, aby tam zmienić go na niebieski prowadzący na szczyt Skalnika. Dystans wynosi niecałe 6 km, czas przejścia to około 2,5 godziny. Suma podejść to 555 m, a zejść 58 m.
Długość trasy wynosi 2,7 km, czas jej przejścia to około godziny. Suma podejść to 217 m, a zejść 7 m. Pierwsza opcja to podążanie do schroniska Czartak szlakiem żółtym, tam zamienia się go na niebieski, aż do Skalnika, przez Pod Ostrą Małą (924 m n.p.m.). Druga możliwość to podążanie z centrum Czarnowa do Pod Ostrą Małą przez Czartak szlakiem zielonym, a następnie niebieskim na szczyt. Można też wejść na Skalnik z Czarnowa z drugiej strony szczytu. Wówczas żółtym szlakiem należy się kierować w stronę Przełęczy Rudawskiej i stamtąd niebieskim na wierzchołek.
Z Kowar na Skalnik jest niecałe 6 km, które można przejść w około 2 do 2,5 godziny. Większość trasy podąża się niebieskim szlakiem, drogą św. Jakuba. Dopiero od Przełęczy pod Bobrzakiem zmienia się go na zielony, aż do Pod Ostrą Małą, skąd na szczyt dochodzi się szlakiem niebieskim. Suma podejść na tej trasie wynosi 473 m.
Trasa jest dość długa, jej dystans bowiem liczy ponad 10 km. Warto więc zarezerwować sobie na przejście około 4 do 5 godzin. Suma podejść 724 m, a zejść 188 m. Do Głazisk Janowickich prowadzi szlak zielony, a następnie niebieski, aż na Skalnik. Droga jest ciekawa pod względem mijanych miejsc, np. ruiny Zamku Bolczów, Polana Mniszowska, Pod Wołkiem, Rozdroże pod Bielcem i Przełęcz Rudawska. Obecnie ze względu na remont drogi należy zmienić szlak niebieski na żółty na odcinku Polana Mniszowska, a następnie na ścieżkę dydaktyczną.
Trasa prowadzi przez Schronisko PTTK Szwajcarka, Karpniki, Pod Ostrą Małą. Do Pd Trzema Koronami prowadzi szlak niebieski, następnie do schroniska należy iść szlakiem zielonym, aby tam zmienić go na kolor żółty, biegnący aż do Pod Ostrą Małą. Tam już szlakiem niebieskim wchodzi się na wierzchołek. Dystans na tej trasie wynosi niespełna 12 km, które można pokonać w około 4,5 do 5 godzin. Suma podejść to 759 m, a zejść 177 m.
Trasa ta liczy niewiele ponad 5 km, idzie się nią 2 godziny. Trasa prowadzi przez Czarnów. Do Pod Ostrą Małą należy iść cały czas szlakiem zielonym, a następnie zmienić go na niebieski. Suma podejść to 409 m, zejść 72 m.
Z Karpacza na Skalnik jest 15,5 kilometra. Przy sumie podejść 715 m i zejść 318 m, można je pokonać w około 5 godzin. Z Karpacza aż do ścieżki przyrodniczej w Kowarach idzie się zielonym szlakiem. Tam następuje jego zmiana na kolor żółty, aż do centrum Kowar, skąd następnie należy podążać szlakiem niebieskim (Camino de Santiago) aż do Przełęczy pod Bobrzakiem. Stamtąd do Pod Ostrą Małą prowadzi szlak zielony, który następnie zmienia się znowu na niebieski.
To jedna z najdłuższych tras. Liczy ponad 23 kilometry, które Zdobywcy KGP pokonują w ponad 7 godzin. Warto ją wybrać ze względu na to, że prowadzi ona niebieskim szlakiem św. Jakuba aż do Bukowca. Tam należy zmienić go na kolor czerwony prowadzący do Pod Ostrą Małą, skąd na szczyt prowadzi szlak niebieski. Ogromnym atutem tej trasy jest spora ilość ciekawych miejsc do zobaczenia. Po drodze mija się m.in. Pałac Cesarski w Mysłakowicach, zespół pałacowy i kościół w Bukowcu, Przełęcz pod Średnicą. Suma podejść na tej trasie wynosi 782 m, a zejść 180 m.
W zależności od wybranej trasy na szczyt Skalnika, na wędrowców czekają liczne atrakcje w postaci zabytków i muzeów, których nie należy pomijać będąc w tym regionie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi miejscami:
Zarówno Dwór, jak i park wokół niego pochodzą z XIV wieku, aczkolwiek budynek został rozbudowany 400 lat później. Od tego czasu jest zachowany w stylu neoklasycystycznym, a park w stylu angielskim.
Pierwsze zabudowania dworskie w tym miejscu powstały już w XVI wieku, aczkolwiek obecny kształt pałacu wywodzi się z XIX wieku. Obecnie budynek zaadoptowano na szkołę podstawową. W jego pobliżu znajduje się park, zabudowania folwarczne, dawne opactwo i sztuczne ruiny zamku.
Znajduje się tu 28 mini budowli, które reprezentują 5 kontynentów. Istotne jest także to, że można tu podziwiać makiety zabytków, które już niestety nie istnieją. Są tu między innymi Tadż Mahal, wieża Eiffla, Big Ben, Mur Chiński.
Zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku. Kilkukrotnie był rozbudowywany. W XVII wieku podpalony przez Szwedów pogrążył się w ruinie. Wprawdzie w XIX w. warownię poddano rekonstrukcji, mieściła się tu najpierw gospoda, potem schronisko turystyczne, to mimo to obecnie pozostały ruiny.
Znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w Górach Sokolich. Jest to drewniany budynek w stylu tyrolskim, pochodzący z 1823 roku. Oferuje noclegi w pokojach wieloosobowych oraz bufet.
Współcześnie jest tu luksusowy hotel i restauracja. Warto jednak zobaczyć budynek z zewnątrz. Otoczony jest średniowieczną fosą, a przy wejściu znajduje się wieża wartownicza. Usytuowany jest w Kotlinie Jeleniogórskiej, na terenie Doliny Pałaców i Ogrodów. Zamek pochodzi z XIV wieku, choć w późniejszych latach był przebudowywany.
Znajdują się na Krzyżnej Górze. Jest to miejsce bardzo zagadkowe i tajemnicze. Historia powstania zamku nie jest nikomu dokładnie znana. Prawdopodobnie był on zbudowany w XIII wieku. Ze względu na brak dokumentacji, brak badań dotyczących tego miejsca, a także stan obecny ruin, trudno jest dokładnie odtworzyć historię tego miejsca od momentu wybudowania, a nawet zrekonstruować dokładny wygląd. Obecnie można obejrzeć pozostałości po fundamentach murów obwodowych, budynkach mieszkalnych, suchą fosę.
Obecny kościół wybudowano w 1592 roku, aczkolwiek wedle historii tego miejsca, wcześniej stała tu inna świątynia. Jest to kościół jednonawowy z drewnianym wykończeniem stropów, drewnianymi emporami oraz beczkowym prezbiterium. Dzwon, który się uchował, pochodzi z roku 1597.
To miejsce idealne dla osób, które chciałyby zwiedzić cały Dolny Śląsk w jeden dzień. Są tu makiety wszystkich najważniejszych zabytków tego regionu, m.in.:
Zanim ruszy się na Skalnik, warto spędzić cały dzień w Jeleniej Górze. To miasto skrywa w sobie prawdziwe perełki historii i architektury. Warto tu:
Wybudowany został z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku, w południowej Norwegii. Nazwa pochodzi od miejscowości, w której stanął pierwotnie. W Karkonoszach pojawił się wiosną 1842 roku, za sprawą króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i hrabiny Fryderyki von Reden.