KPN przypomina, że fajerwerki w Parkach Narodowych są zabronione

Przed nami Sylwester i najbardziej uroczysta, i głośna noc w roku. W wielu miejscach nie zabraknie bowiem fajerwerków i związanego z nim ogromnego huku. Dlatego KPN przypomina, że odpalanie sztucznych ogni w Parkach Narodowych jest surowo zabronione.

STOP fajerwerkom w Parkach Narodowych

Od 1 grudnia do 1 kwietnia zniesiono ograniczenie wędrowania od zmierzchu do świtu po szlakach w Parkach Narodowych. Przyrodnicy KPN zdają więc sobie sprawę z tego, że wielu miłosników gór będzie chciało powitać Nowy Rok na najpiękniejszych, polskich szczytach. Wystosowali zatem apel, regularnie przypominając od kilku dni, że puszczanie fajerwerków w Parkach Narodowych jest surowo zabronione. Stanowią bowiem duże zagrożenie dla zwierząt. Budzą one w nich strach. Warto też dodać, że zdezorientowane i zestresowane dzikie zwierzę stwarza także ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka.

Zagrożenia dla ptaków

OTOP BirdLife Polska poinformowała zaś o zagrożeniach, jakie niosą fajerwerki wśród ptaków. Są to m.in.:

  • stres,
  • zranienia,
  • dezorientacja,
  • zwiększenie wydatku energetycznego (pozostają dłużej w powietrzu latając, nawet do kilku godzin) prowadzącego do wyczerpania,
  • fizjologiczny szok,
  • zderzenia z budynkami, ekranami itp.,
  • lądowanie w niebezpiecznych miejscach,
  • śmierć.

Przykładów masowych śmierci ptaków w sylwestrową noc jest wiele. W miejscowości Beebe w stanie Arkansas w sylwestrową noc 2010 roku śmierć poniosło około 5000 ptaków. W sylwestra 2020 w Rzymie zginęło kilka tysięcy ptaków, głównie szpaków. Ich przeraźliwą panikę po wybuchach fajerwerków i tragiczną śmierć można zobaczyć na filmie udostępnionym w Internecie. Koszmar sylwestrowej nocy dotyczy także ptaków na terenie naszego kraju.

Pod koniec 2020 roku Fundacja Szklane Pułapki zainicjowała akcję „Hangover Bird Count”, polegającą na liczeniu martwych ptaków po sylwestrowej nocy. W pierwszej akcji wzięło udział około 300 wolontariuszy, którzy w noworoczny poranek znaleźli 80 ptasich ofiar fajerwerkowych wystrzałów. Akcja odbywa się co roku i jest ważnym elementem badania wpływu fajerwerków na ptaki w Polsce” – podaje OTOP BirdLife Polska.

Sankcje karne za puszczanie fajerwerków w Parkach Narodowych

Pamiętajmy, że parki narodowe powstały, by chronić szczególnie cenne przyrodniczo miejsca naszego kraju. Jest wiele innych miejsc, w których bez szkody dla chronionej przyrody możemy używać fajerwerków. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami naruszenie zakazów obowiązujących w parku narodowym może nas narazić na sankcje karne – karę grzywny bądź aresztu” – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Powyższe reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, z późn. zm.).

Grafiki: KPN

Źródło: KPN, OTOP BirdLife Polska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Booking.com