Krzysztof Wielicki świętował 27. rocznicę zdobycia Korony Himalajów i Karakorum

https://pixabay.com/pl/photos/mount-everest-g%C3%B3ry-zima-%C5%9Bnieg-l%C3%B3d-89590/

W piątek, 1 września, minęła 27 rocznica zdobycia Korony Himalajów i Karakorum przez Krzysztofa Wielickiego. Ostatnim jego szczytem był Nanga Parbat w 1996 roku.

Krzysztof Wielicki – sylwetka

Krzysztof Wielicki jest znanym na całym świecie, wybitnym, polskim himalaistą i taternikiem. Wyróżniany był wieloma nagrodami podróżniczymi, między innymi słynnym hiszpańskim noblem, czyli Nagrodą Księżnej Asturii oraz Złotym Czekanem. Oprócz tego jest członkiem prestiżowego The Explorers Club, który powstał na początku XX wieku w Nowym Jorku.

Krzysztof Wielicki wspinał się solo, w stylu alpejskim, ma na swym koncie również wiele wejść zimowych. Swoją przygodę ze wspinaczką zaczął dość wcześnie, jeszcze za czasów harcerstwa. Potem, w wieku 22 lat uczestniczył w kursie wspinaczkowym pod okiem Wandy Rutkiewicz. Rok później miał już za sobą pierwsze duże osiągnięcia. Przeszedł w Dolomitach Via Italiano-Francese. Dokonał tego z Bogdanem Nowaczykiem. Było to ważne wydarzenie, udało im się bowiem przejść tę drogę w jeden dzień, co więcej, jako pierwsi na Ziemi. Jako pierwszy wspiął się też zimą na Mount Everest (z Leszkiem Cichym), Kanczendzangę i Lhotse. Samotnie wszedł w ciągu jednego dnia na Broad Peak. Jako piąta osoba na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wytyczał nowe drogi, kierował wyprawami i akcjami ratunkowymi. Wielokrotnie udowodnił, że niemożliwe nie istnieje.

Obecnie swoim doświadczeniem dzieli się podczas wykładów i prelekcji.

Historia zdobywania Korony Himalajów i Karakorum przez himalaistę

Krzysztof Wielicki na swoim koncie ma wiele osiągnięć, między innymi zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Był piątą osobą na świecie, która stanęła na szczytach wszystkich 14. ośmiotysięczników. Na K2 stawał czterokrotnie, Mount Everest zdobył zimą. Wraz z Leszkiem Cichym byli pierwszymi osobami na świecie, którym się to udało. Na Lhotse wspiął się z uszkodzonym kręgosłupem, co więcej, był pierwszą osobą, która dokonała zimowego wejścia, podobnie jak na Kanczendzangę. Broad Peak zdobył w jeden dzień, na Dhaulagiri w 16 godzin. Na Dhaulagiri oraz Shisha Pangmie wytyczył nowe drogi. Ostatnim, 14. ośmiotysięcznikiem, na którym stanął Wielicki była Nanga Parbat. Na szczyt wszedł solo, 1 września 1996 roku, tym samym kończąc projekt. W piątek minęło 27 lat od tego wydarzenia.

Czym jest Korona Himalajów i Karakorum?

Korona Himalajów i Karakorum to 14 ośmiotysięczników, które zdobyło tylko kilkadziesiąt osób na świecie. Jako pierwszy dokonał tego Reinhold Messner. Wśród Polaków udało się to Wielickiemu, Pustelnikowi i Kukuczce. W tym roku rekord pobiła Kristin Hila wraz Tenjen Lamą Sherpa. Dokonali tego w 3 miesiące. Warto też wspomnieć o Sanu Sherpa, który dwukrotnie wspiął się na wszystkie ośmiotysięczniki.

Źródło:

Krzysztof Wielicki

https://fundacjahimalaizmupolskiego.pl/wielicki/

Booking.com