prorock

Krzysztof Wielicki wspomina o błędzie Tekielego podczas wspinaczki na Jungfrau

https://pixabay.com/pl/photos/szwajcaria-jungfrau-%c5%9bnie%c5%bcna-g%c3%b3ra-800307/

Po cholerę on te narty brał to nie wiem” – mówił dla Faktu Krzysztof Wielicki podczas wywiadu na temat Kacpra Tekieli. Alpinista doceniał doświadczenie i roztropność młodszego kolegi, ale wskazuje na to, że najprawdopodobniej popełnił on błąd.

Krzysztof Wielicki o Kacprze Tekielim

Krzysztof Wielicki udzielił wywiadu dla Faktu o Kacprze Tekieli i jego ostatniej wyprawie w góry. Według niego młody alpinista prawdopodobnie popełnił błąd, przecinając stok nartami. „Po cholerę on te narty brał to nie wiem” – mówił podczas rozmowy. „Gdy człowiek idzie do góry, trudno spowodować deskę śnieżną. Natomiast na nartach, nie bardzo czuje się śnieg” – dodał. Zastrzegł jednak, że Piotr Pustelnik nie mylił się co do roztropności Tekielego. I choć sam się z nim nie wspinał, bo są z dwóch różnych pokoleń, to wie, że Kacper podejmował własne, przemyślane decyzje, nie bacząc na naciski innych.

Według Wielickiego teraz można tylko gdybać, jak wydarzenia mogłyby się potoczyć, gdyby Tekieli nie miał nart, czy wspinał się z partnerem. Dziwi go jednak, że młody alpinista nie miał plecaka lawinowego. „Inną sprawą był brak plecaka lawinowego, który jest ze specjalną poduszką. Gdy pociągnie się za rączkę, sprężone powietrze powoduje, że robi się balon nad głową, który wyciąga do góry i robi przestrzeń wokół głowy. Były badania, które pokazywały, że w 90 procentach przypadków taki balon ratował życie. Taki balon w lawinie unosi człowieka nad nią albo robi przestrzeń. A w lawinie śnieg tak człowieka zalepia, że nie może niczym ruszyć, jakby był zamurowany. Mógł ten plecak wziąć…” – mówił w wywiadzie z dziennikarzem Faktu Wielicki. Podkreślił również, że pomoc nadeszła szybko, już bowiem na następny dzień.

Śmierć Kacpra Tekielego

Kacper Tekieli zginął pod lawiną 17 maja 2023, wspinając się na Jungfrau w Szwajcarii. Jego celem było zdobycie 82 czterotysięczników w jak najkrótszym czasie. Alpinista spadł z deską śnieżką, zasypała go lawina. Został odnaleziony w lawinisku następnego dnia rano.

Krzysztof Wielicki

Krzysztof Wielicki jest legendą polskiego himalaizmu i alpinizmu. Jako piąta osoba na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Wraz z Leszkiem Cichym po raz pierwszy w historii wspięli się zimą na Mount Everest. Jako jedyny człowiek na świecie zdobył zimą Lhotse solo oraz wszedł na szczyt Broad Peak w jeden dzień.

Booking.com