Lawina w Dolinie Kondratowej

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-dolina-kondratowa-polskie-g%C3%B3ry-874115/

W Dolinie Kondratowej zeszła dziś duża lawina. Zatrzymała się przy drodze na Przełęcz pod Kopą Kondracką.

Lawina w Dolinie Kondratowej

W mediach społecznościowych, na profilach “Aktualne warunki w górach” oraz “Aktualne warunki w Tatrach”, pojawiło się nagranie video wykonane przez Przemysława Sobczyka. Ukazuje ono stan po dzisiejszej (13.02) lawinie, która zeszła rano w Dolinie Kondrackiej. Wedle podanych informacji zatrzymała się ona przy klasycznej drodze zimowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.), poniżej kamienia w Długim Żlebie.

Aktualne warunki w Tatrach

Obecnie w Tatrach do 1900 m panuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, powyżej zaś drugi.

Ostatnie ocieplenie oraz opady deszczu przemoczyły pokrywę śniegową, miejscami do podłoża. Prognozowane ochłodzenie zdecydowanie ustabilizuje warunki lawinowe po niżej wysokości 1900m. Powyżej tej granicy ocieplenie nie miało aż takiego wpływu na pokrywę. W dalszym ciągu obecne są tam stare, nawiane depozyty. Prognozowany opad śniegu przy udziale silnego wiatru zamaskuje je i utworzy nowe pułapki” – podało w komunikacie lawinowym TOPR.

W dolnych partiach gór śnieg jest miejscami wytopiony, a gdzie indziej występuje grząska breja śnieżna lub oblodzenia. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko. Oprócz tego na większości szlaków jest mokro i spływa nimi woda, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. W wyższych partiach Tatr, warunki wciąż są typowo zimowe. Warstwa śniegu jest zróżnicowana – miejscami śnieg jest mokry i przepadający, gdzie indziej jest twardo i ślisko” – poinformowali dziś o sytuacji na szlakach przyrodnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nagranie możecie obejrzeć tutaj.

Booking.com