prorock

Lawiny w Karkonoszach! Trzeci, znaczny stopień zagrożenia. KPN skontrolował nartostrady i zorganizował warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w górach

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-karkonosze-polska-%C5%9Bnie%C5%BCka-3419311/

GOPR Karkonosze wydało komunikat, że na ich terenie występuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Wpływ na lawiny w Karkonoszach mają m.in. opady śniegu, depozyty śnieżne, silny wiatr. Dlatego zalecane jest bardzo rozważne planowanie ścieżek w górach oraz zabieranie ze sobą lawinowego ABC. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w górach, KPN zaprasza na warsztaty, które odbędą się w najbliższych tygodniach.

Lawiny w Karkonoszach

GOPR Karkonosze alarmuje, że ogłosił 3 stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Decyzja powstała na skutek warunków, jakie obecnie panują w tym paśmie górskim. Wieje silny wiatr, występują intensywne opady śniegu, pokrywa śnieżna jest słabo związana, zrobiły się deski śnieżne. Ponadto wiele szlaków w wyższej partii gór jest nieprzetartych.

Szczególnie niebezpieczne są wszelkie formacje wklęsłe, miejsca za załamaniami terenu oraz strome stoki powyżej górnej granicy lasu, gdzie pokrywa śnieżna jest związana umiarkowanie bądź słabo co może doprowadzić do wyzwolenia lawiny, przy małym obciążeniu (np. pojedynczy narciarz), a nawet spowodować samoistne zejście lawin i zsuwów co zaobserwowaliśmy wczoraj m.in. w Kotle Szrenickim oraz Kotle Małego Stawu. Depozyty w postaci desek śnieżnych w wielu miejscach przekraczają 1,5 m i są odłożone na starej, zmrożonej pokrywie. Z uwagi na silny wiatr wiejący ze zmiennych kierunków zagrożone są wszystkie wystawy terenu. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach bardzo trudne, szlaki są nieprzetarte, mogą występować ponad metrowe zaspy. Widzialność jest ograniczona przez zawieje i zamiecie śnieżne” – poinformowali ratownicy z formacji GOPR Karkonosze.

KPN podaje natomiast, że deski śnieżne przekraczające 1,5 m grubości, można spotkać na krawędzi kotłów. Ponadto przyrodnicy informują, że lawiny może wywołać nacisk nawet pojedynczego narciarza, dlatego szlaki, które są zagrożone lawinami, pozostają zamknięte.

Zamknięte szlaki w KPN ze względu na zagrożenie lawinowe

Karkonoski Park Narodowy podał wykaz szlaków, które są zamknięte z powodu trudnych warunków atmosferycznych i zagrożenia lawinami. Są to:

-Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od remontowanego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego);
– szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem  czarnym (Śląską Drogą)
– szlak niebieski Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki, na Zakosach obowiązuje ruch w dwóch kierunkach;
– szlak niebieski  od Domku Myśliwskiego  do schroniska Samotnia, obejście zimowe szlaku prowadzi drogą od Domku Myśliwskiego do schroniska Strzecha Akademicka;
– szlak zielony ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, obejście zimowe prowadzi szlakiem niebieskim, wzdłuż tyczek do Czeskiej Budki – skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
– szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
– szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym), obejście jest poprowadzone drogą zimową, wzdłuż tyczek, szlakiem czarnym do schroniska na Szrenicy i dalej wzdłuż tyczek do szlaku czerwonego;
– szlak czerwony trawersujący stoki Wielkiego Szyszaka od Śnieżnych Kotłów do Obniżenia pod Śmielcem (skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim) – obejście zimowe jest poprowadzone wzduż tyczek południowymi stokami Wielkiego Szyszaka, po stronie czeskiej;
– szlak czerwony nad  krawędzią Kotła Małego Stawu – obejście poprowadzone jest wzdłuż tyczek”.

Ratownicy GOPR apelują, aby wycieczki planować z dużą dozą rozwagi. Ponadto zalecają poruszanie się po oznakowanych szlakach oraz otwartych trasach narciarskich.

Kontrola nartostrad w Karkonoszach

Do zadań pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego należy nie tylko informowanie o zagrożeniach na górskich szlakach, ale także kontrola bezpieczeństwa na nartostradach „Jan” w Karpaczu i „Śnieżynka” w Szklarskiej Porębie. “Sprawdzamy zabezpieczenia, rozmieszczenie tablic informacyjnych i ostrzegawczych na nartostradach, to czy teren jest odpowiednio wygrodzony od obszaru leśnego, czy stan naśnieżenia nartostrad jest wystarczający pod kątem zabezpieczenia pokrywy roślinnej i bezpieczeństwa narciarzy. Kontrole na nartostradach w parku narodowym prowadzimy niemal natychmiast po zgłoszeniu gotowości przez ośrodki narciarskie. Sprawdzamy, czy wszystko jest gotowe dla bezpieczeństwa narciarzy, ale też karkonoskiej przyrody” – podało KPN.

Warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w górach

Jeśli planujecie w najbliższym czasie wycieczki po górskich szlakach Karkonoszy, warto wziąć najpierw udział w warsztatach na temat bezpieczeństwa w górach. Organizuje je Karkonoski Park Narodowy. Pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj, tj. czwartek 18.01, w schronisku Kamieńczyk. Kolejne cztery, będą organizowane co tydzień, do 22 lutego, o godzinie 10.00, w:

  • 25 stycznia – Chojnik,
  • 1 lutego – Dom Śląski, Szrenica, Kochanówka,
  • 8 lutego – Samotnia, Pod Łabskim Szczytem, Chojnik,
  • 15 lutego – Strzecha Akademicka, Hala Szrenicka, Odrodzenie,
  • 22 lutego – Dom Śląski, Szrenica, Odrodzenie.

Warsztaty trwają około 4 godzin. Jak podaje KPN, poruszone na nich zostaną tematy dotyczące przygotowania do bezpiecznej, górskiej wycieczki zimą. Dodatkowo warto również wziąć udział w warsztatach lawinowych, które zaplanowano 27 stycznia w Strzesze Akademickiej.

Źródło: GOPR Karkonosze, KPN

Booking.com