prorock

Leśniczy z TPN apeluje „Niech siedzą w domu, jak im życie miłe”

Leśniczy z Morskiego Oka poinformował o wczorajszych samoistnych, wielokrotnych lawinach. Nawołuje turystów do pozostania w domu, ze względu na ich bezpieczeństwo.

W ostatnich dniach pogoda w górach znacząco się pogorszyła. Wieje silny wiatr, są duże opady śniegu. W szczególności w Tatrach sytuacja uległa diametralnemu pogorszeniu. Obecnie niemożliwe jest uprawianie turystyki górskiej. W regionie panuje 4 stopień zagrożenia lawinowego, bez względu na wysokość.

Leśniczy znad Morskiego Oka, Pan Grzegorz Bryniarski, poinformował, że wczoraj (04.02.2023) z Przełęczy Marchwiczej zeszły trzy lawiny. Jak raportował, wpadły one do jeziora. Kolejna lawina zeszła z Białego Żlebu, a jeszcze następna nieopodal wejścia na Świstówkę. Trzy pierwsze lawiny spowodowały wyłamanie tafli lodowej w Morskim Oku. Ponadto zostały zasypane schodki zejściowe, lawina z Białego Żlebu przecięła drogę do Morskiego Oka, połamane zostały drzewa. Lawina na Świstówkę dosięgła drogi.

Leśniczy Bryniarski nawołuje:

W Morskim Oku tylko spadło od wczoraj pół metra śniegu.

Apelujcie do ludzi, niech siedzą w domach jak im życie miłe”.

Przypominamy, że TPN zamknęło do odwołania wszystkie szlaki. 

Bądźcie z nami. Na bieżąco monitorujemy dla Was sytuację w polskich górach.


Warning: DOMDocument::load(): I/O warning : failed to load external entity "/home/klient.dhosting.pl/proadventue/twojegory.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-plugins-feed-ads/cache/26_03_2023_feed.xml" in /home/klient.dhosting.pl/proadventue/twojegory.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-plugins-feed-ads/src/WpPluginsFeedAds.php on line 46