prorock

Malownicze serpentyny w Górach Słonnych

Góry Słonne słyną z malowniczych serpentyn, kopalni soli, słonych źródeł, buczynowych lasów, skupisk chrząszczy oraz licznych, drewnianych cerkwi. Pomimo że przyroda nie poskąpiła urody temu miejscu, to jednak nie przyjeżdża tu zbyt wielu turystów. Przeczytaj, dlaczego warto, abyś wybrał się na trekking po Górach Słonnych.

Charakterystyczne serpentyny

Góry Słonne położone są pomiędzy Doliną Sanu a Doliną Stryja, w Górach Sanocko – Turczańskich. Jedną z największych tutejszych atrakcji jest siedmiokilometrowa droga w kształcie serpentyny, przebiegająca przez Przełęcz Przysłup. Swój początek ma ona we wsi Wujskie i wiedzie do wsi o nazwie Tyrawa Wołoska. Co ciekawe, ze względu na swoją długość, a przede wszystkim kształt liczący kilkanaście serpentyn, wielokrotnie stanowiła ona tor dla rajdowców biorących udział w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski.

We wsi Wujskie, na trasie 28, przez którą przechodzi słynna serpentyna, wybudowano taras widokowy. Przy ładnej pogodzie można z niego podziwiać nie tylko krętą drogę, ale także najważniejsze szczyty Gór Słonnych, a także Bieszczad.

Krajobraz, niczym z najpiękniejszej baśni

Góry Słonne wprawdzie nie mogą pochwalić się zatrważającymi wysokościami, ale pięknem krajobrazów jak najbardziej. Najwyższy szczyt to Słonny Wierch, którego wysokość wynosi 670 m n.p.m. Dużo większym jednak zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Orli Kamień (518 m n.p.m.). Wpływ na to mają różnorodne formy skalne występujące na jego szczycie. Są to piaskowe skały ostańcowe. Ponadto, to wyjątkowe pasmo górskie charakteryzują lasy bukowe oraz bukowo – jodłowe.

Chcąc chronić bogatą i wyjątkową florę i faunę Gór Słonnych, utworzono Park Krajobrazowy gór Słonnych, w którym wyodrębniono aż dziewięć chronionych rezerwatów. Wśród ich traw warto wypatrywać bezskorupowego ślimaka karpackiego o niebieskiej barwie, zwanego pomrówem błękitnym, a także różnych gatunków chrząszczy. Ponadto należy uważać na możliwość spotkania między innymi z niedźwiedziem brunatnym, rysiem, jastrzębiem oraz orłem przednim.

Złoża soli i ropy naftowej

Flora i fauna to nie jedyne bogactwo tego regionu. Innym jest sól znajdująca się w źródłach wypływających z górskich stoków. Ponadto mało kto wie, że choć dziś na złoża tutejszej ropy naftowej nie możemy już liczyć, to dawniej było to jedne z jej głównych źródeł w Polsce. Ciągną się one od Berehów Dolnych do Obarzym. Pozyskiwanie ropy z tego terenu rozpoczęto pod koniec XIX wieku, dziś jednak złoża te są już prawie wyczerpane.

Bogactwo zabytków na szlakach Gór Słonnych

Trekkingu szlakami Gór Słonnych nie zapomina się do końca życia. Nie ma to jednak nic wspólnego z pokonywaniem licznych kilometrów, sumą podejść, czy bogatą fauną. Na tutejszych trasach znajduje się wiele ciekawych zabytków, które po prostu trzeba zobaczyć.

Na szczególną uwagę w tym regionie zasługuje Szlak Ikon, gdzie znajdują się między innymi liczne drewniane cerkwie wraz z Prawosławnym Soborem oraz Muzeum Historyczne w Sanoku. Ponadto warto zwiedzić również sanocki zamek, ruiny zamku w Dąbrówce Starzeńskiej, obiekty dziedzictwa UNESCO, na który składają się między innymi cztery cerkwie, jak również miejsca bezpośrednio związane z rodziną Lubomirskich.

Booking.com