prorock

Mogielica – królowa Beskidu Wyspowego

Mogielica zwana jest królową Beskidu Wyspowego, gdyż jest jego najwyższą górą. Z tego powodu znajduje się na liście szczytów należących do Korony Gór Polski. Sprawdź, skąd najłatwiej i najszybciej na nią wejść oraz która trasa jest najciekawsza.

Mogielica – to musisz wiedzieć

Mogielica to najwyższa góra w Beskidzie Wyspowym. Wznosi się na wysokość 1170 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny i Gorce. Obecna, 23-metrowa wieża jest stalowa i zastąpiła dawną drewnianą. Oprócz niej stoi tu również krzyż papieski. To pamiątka po wędrówkach Jana Pawła II tutejszymi szlakami. Wokół szczytu znajdują się trasy rowerowe oraz długa trasa dla narciarzy biegowych. Szczyt i północne stoki objęte są ochroną i tworzą rezerwat przyrody. Idąc na wierzchołek, zwracajcie uwagę na mieszkańców tego terenu. Może się bowiem zdarzyć, że będziecie mieli szczęście spotkać na swej drodze głuszca, orlika krzykliwego, cietrzewie, borsuki, jelenie, a nawet rysie. Pieczątki do książeczki KGP szukajcie na szczycie oraz w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie.

Mogielica – tak wejdziesz na szczyt

Na Mogielicę prowadzą następujące szlaki (na podstawie mapa-turystyczna.pl):

Przełęcz E. Rydza Śmigłego – Mogielica

Trasa liczy 3,5 km, przy 481 m sumy podejść i 10 m sumy zejść. Można ją pokonać w około 1,5 godziny. Należy cały czas iść szlakiem zielonym. Droga prowadzi przez Pod Mogielicą.

Jurków – Mogielica

Dystans, jaki należy pokonać przy tej opcji wędrówki to 5,2 km. Idzie się mniej więcej 2,5 godziny Suma podejść na trasie wynosi 661 m, a zejść 21 m. Na szczyt należy podążać cały czas szlakiem niebieskim.

Baza namiotowa Polana Wały – Mogielica

Jeśli rozbijecie obóz w pobliskiej bazie namiotowej, to na szczyt Mogielicy czeka Was wędrówka zajmująca około 1 h 40 min. Musicie przejść dystans niewiele ponad 4 km, przy sumie podejść wynoszących 363 m, a zejść 156 m. Na szczyt wiedzie szlak żółty, przez Przełęcz po Małym Krzystonowem, Polanę Stumorgową i rozejście szlaków pod Mogielicą.

Słopnice Królewskie – Mogielica

Ze Słopnic Królewskich na szczyt podążajcie szlakiem żółtym. To trasa licząca 4,5 km. Można ją przejść w około 2 godziny. Suma podejść na niej wynosi 562 m. Po drodze mijacie Polanę u Błazka, odejście ścieżki historycznej, Pod Mogielicą.

Szczawa – Mogielica

Ze Szczawy na Mogielicę prowadzi szlak niebieski. Trasa jest dość długa, bowiem liczy sobie ponad 9 km długości. Można ją jednak przejść w 3,5 godziny. Musicie się jednak liczyć z sumą podejść wynoszącą 693 m, a zejść 59 m. Punktami charakterystycznymi, które należy minąć, są Szczawa Most, Przełęcz pod Małym Krzystonowem, Polana Stumorgowa, rozejście szlaków pod Mogielicą.

Dobra – Mogielica

To kolejna dość długa trasa, liczy bowiem niespełna 10 km. Pokonuje się ją w 4 godziny. Suma podejść na niej wynosi 994 m, a zejść 278 m. Na sam szczyt z Dobrej na Mogielicę dojdziecie szlakiem zielonym. Po drodze będziecie mijać Myconiówkę, Łopień, Przełęcz E. Rydza-Śmigłego, Pod Mogielicą.

Tymbark – Mogielica

To najdłuższa trasa na szczyt Mogielicy. Jej dystans wynosi 11,8 km i należy przeznaczyć na jego przejście około 4,5 godziny. Suma podejść wynosi 857 m, a zejść 98 m. Cały czas idźcie szlakiem żółtym. Punktami charakterystycznymi na trasie będą stacja benzynowa w Tymbarku, Tymbark Uchacz, Świstak, Słopnice Królewskie, Polana u Błazka, odejście ścieżki historycznej, Pod Mogielicą, rozejście szlaków pod Mogielicą.

Mogielica – to warto zobaczyć

W Słopnicach na uwagę zasługuje między innymi klasycystyczny Dwór Boborowskich z pierwszej połowy XX wieku, który był niegdyś szpitalem. Ponadto warto zobaczyć tutejsze kapliczki, pomniki zakładników i partyzancki, obelisk legionisty oraz XVIII-wieczny kościół św. Andrzeja.

Szczawa to jedna z ciekawszych wsi w województwie małopolskim. Zamieszkują ja tak zwani Biali Górale. Tutejsza pijalnia wód mineralnych posiada aż 4 źródła. Woda z każdego z nich ma inne właściwości profilaktyczno-lecznicze. Oprócz degustacji wód warto zwiedzić tu drewniany kościół, który wybudowano w połowie XX wieku oraz Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Arii Krajowej.

Dobra to kolejna, atrakcyjna turystycznie wieś w województwie małopolskim. Przede wszystkim ze względu na swe położenie. Prowadzi stąd nie tylko szlak na Mogielicę, ale też trasy na Łopień, czy Śnieżnicę. Wieś założono w drugiej połowie XIV wieku. Zwróćcie tu uwagę na Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który został wpisany na listę zabytków oraz Sanktuarium Matki Bożej Szkapierznej.

Jurków to wieś, w której z pewnością nauczycie się u gospodarzy doić krowy, a także kupicie świeżo zbierane na plantacjach aronie i porzeczki. Z zabytków znajduje się tu drewniany Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który został wzniesiony na początku XX wieku.

Tymbark, choć kojarzy się z przetwórstwem owocowym, jest wsią, która dawniej miała prawa miejskie. Co więcej, była miastem królewskim. Założył ją Kazimierz III Wielki. Koniecznie zwróćcie tu uwagę na kapliczki, figurki, ratusz oraz zespół dworsko-pałacowy, na który składa się XIX-wieczny, drewniany dwór oraz oranżeria powstała na początku XX wieku.

Booking.com