Na Kasprowym Wierchu kręcono teledysk do piosenki „Naski Świat”

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-chmury-szczyty-g%C3%B3r-2575149/

Tatry nie od dziś inspirują artystów. O Tatrach pisali między innymi Asnyk i Tetmajer. W muzyce natchnienie nimi wyrażał natomiast Jan Kleczyński. Jednak piosenka „Naski Świat” Basi Giewont ma nie tylko nieść pozytywne przesłanie do naszych serc, ale również wspierać działalność PAH.

Teledysk z Kasprowego Wierchu wspomaga PAH

Na Kasprowym Wierchu kręcono teledysk do piosenki Basi Giewont, pt. „Naski Świat”. Co więcej, na powstanie tego utworu wpływ miało piękno i siła gór. Refleksyjne słowa piosenki mają wspierać ludzkie serca, ale i Polską akcję Humanitarną. Wokalistka podkreśla, że ten utwór ma dla niej szczególne znaczenie:

Utwór „Naski świat” to moja kompozycja, którą napisałam, inspirując się Tatrami. Jednak nie byłby on tak pięknie ubrany, gdyby nie produkcja wyjątkowego Korneliusza Flisiaka. Dla mnie ten utwór jest ważny, ponieważ będzie wspierać Polską Akcję Humanitarną w jej działaniach. Jestem niesamowicie dumna, że znalazłam się na Kasprowym Wierchu, że mogę patrzeć na Tatry, do których zawsze wracam myślami, kiedy jestem w Warszawie. Cieszy mnie, że właśnie tu na górze możemy kręcić teledysk”.

Dzięki charytatywnemu udostępnieniu utworu PAH będzie mogła nieść pomoc zarówno na Ukrainie, jak i wspomagać mieszkańców tego kraju, którzy osiedlili się podczas wojny w Polsce.

Podczas wykonania piosenki, jak i na teledysku „Naski Świat” możemy usłyszeć i zobaczyć nie tylko Basię Giewont, ale także Stanisława Karpiel-Bułecka. Tatry są dla niego miejscem wyjątkowym, dlatego nie wahał się nad przyjęciem propozycji wspólnego występu z artystką.

Naski świat to dla mnie utwór o nadziei, o tym, że z trudów można się podnosić. Teledysk nagrany na Kasprowym Wierchu jest tego przepiękną ilustracją. Ja mam też osobistą relację z tą górą, zwaną „Świętą”. Tam doświadczałem wielu sukcesów i potknięć w sportowym treningu, tam odpoczywam, spędzam czas z przyjaciółmi i bliskimi, tam zabrałem synka na pierwszą narciarską wyprawę” – opowiada muzyk.

Polskie góry inspiracją twórczą dla artystów

Basia Giewont nie jest pierwszą artystką, która inspirowała się w swej twórczości polskimi górami. Tatrzańskiego natchnienia należy szukać przede wszystkim w literaturze Młodej Polski, choć nie tylko. O Tatrach pisali w swych utworach między innymi Asnyk, Tetmajer i Staszic. Przedstawiane było w nich piękno tutejszych widoków, wyniosłość i głębia regionalnej kultury.

W muzyce prym wiedli w tej kwestii pianista Jan Kleczyński, Wojciech Kilar oraz Ignacy Jan Paderewski.

W malarstwie polskich gór należy szukać na obrazach, kartografiach i grafikach Stefana Ignacego Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Georga Buchholtza, czy choćby Jana Nepomucena Głowackiego.

Również filmowcy docenili piękno tatrzańskiego krajobrazu. Oprócz rodzimych produkcji, takich jak np. Janosik, Panna z Mokrą Głową, Wiatr, Jak rozpętałem II wojnę światową, Potop powstały tu również ujęcia do słynnego filmu Bollywood „Fanaa”.

Basia Giewont – tatrzańska artystka

Basia Giewont jest polską wokalistką, która bardzo chętnie w swoich utworach promuje folklor i kulturę polskich gór. Jak sama przyznaje, ma to dla niej ogromne znaczenie.

Tworząc utwory, inspiruję się kulturą góralską oraz Tatrami, to właśnie one dają mi dużo energii. Dla mnie ważne jest, by teksty moich piosenek były pisane językiem typowo góralskim. Bardzo go cenię i zdecydowałam się na połączenie czystej góralskiej gwary z językiem polskim, bo czuję, że tego w kulturze nam brakuje, czystego połączenia bez uciekania w komercyjne zmiany językowe niekoniecznie góralskie. Pomimo że w swojej twórczości łączę folklor z nowoczesnością, to w moich utworach chcę zachować góralszczyznę w jak najlepszej formie”.

Dodatkowo artystka udziela się również charytatywnie, między innymi w akcji #ArtyściMająMoc.

Booking.com