Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne ostrzega przed gniazdami os w Bieszczadach

https://pixabay.com/pl/photos/osy-osa-owad-zwierz%C4%99-%C5%BC%C4%85d%C5%82o-natura-3430995/

Uważajcie na siebie – w lesie głośno bzyczy” – taki komunikat wydało Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Poinformowało tym samym o wzmożonej aktywności os i opublikowało film przedstawiający ich gniazdo.

Leśniczy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne proszą turystów, aby uważali podczas swych wędrówek po lesie. Jak się okazało, na tym terenie zaobserwowano wzmożoną aktywność os. Powodem jest aktualna aura, ciepła i sucha. Leśniczy zamieścili również film pokazujący gniazdo os, do którego „dobierał się” lis. Jak tłumaczą, również borsuki je bardzo lubią. Zatem należy patrzeć pod nogi, gdyż często gniazda z rojem tych owadów leżą na ziemi.

Choć nie jesteśmy zachwyceni z ich obecności – są to pożyteczne owady, bo głównie żywią się larwami, gąsienicami i innymi owadami (np. muchami). Czasem trudnią się „gangsterką” – i pojawiają się w pasiekach, wyrządzając w nich szkody” – dodają.

Użądlenie os jest dość bolesne. Ponadto jest niebezpieczne dla osób uczulonych na ich jad. Nadleśnictwo radzi, aby schładzać miejsce użądlenia oraz „warto wyposażyć się w maść zawierającą hydrokortyzon lub środki z dimetyndenem”. Alergikom zalecają noszenie ampułkostrzykawki z adrenaliną.

Podajemy link do filmu opublikowanego przez Leśniczych:

https://www.facebook.com/nadlesnictwo.ustrzyki/videos/3423981544530174

Booking.com