Najwięksi, polscy zdobywcy gór – te nazwiska musisz znać

O to najwięksi, polscy zdobywcy gór. Ludzie, którzy z miłości do tych wyjątkowych regionów świata, postanowili zdobyć najwyższe szczyty na ziemi. Wielu się udało, niektórzy jednak za swoje osiągnięcia oddali życie. Te nazwiska polskich himalaistów musisz znać (kolejność przypadkowa).

Wanda Rutkiewicz

Jedna z najbardziej znanych Polek w dziejach himalaizmu i alpinizmu. Zdobyła osiem ośmiotysięczników. Jako pierwsza kobieta w Europie weszła na Mont Everest, a na świecie na K2. Jej pasja do wspinania narodziła się w Rudawach Janowickich. Kolejne były Tatry, Alpy i Himalaje. Najprawdopodobniej zginęła w tych ostatnich, bowiem w maju 1992 roku nie wróciła z wyprawy na Trzecią Górę Świata, czyli Kanczendzongę.

Jerzy Kukuczka

Wielki miłośnik Tatr, Alp i Himalajów, zapewne dlatego, że urodził i wychował się w Beskidach. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą Dhaulagiri, a jako drugi wszedł na wszystkie, czternaście ośmiotysięczników. Zajęło mu to tylko osiem lat, z czego na dwa z nich wspiął się w jednym sezonie zimowym. Tego wyczynu nikomu się jeszcze nie udało powtórzyć. W Himalajach wytyczył 11 nowych szlaków. To wielka ikona światowej wspinaczki górskiej. Nie ma na globie ani jednego miłośnika gór, który nie znałby tego nazwiska. Za swoje zasługi został dziesięciokrotnie odznaczany, między innymi Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Zginął, wspinając się po południowej ścianie na Lhotse w Himalajach, na wysokości 8300 m n.p.m.

Krzysztof Wielicki

Były szef Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich, obecny członek Klubu Odkrywców, z siedzibą w Nowym Jorku. Wraz z Leszkiem Cichym jako pierwsi weszli w sezonie zimowym na Mont Everest, sam natomiast zimą jako pierwszy pokonał drogę na szczyty Lhotse i Kanczendzongi. Jako piąty na naszym globie wszedł na wszystkie czternaście ośmiotysięczników, a na Broad Peak wspiął się w ciągu zaledwie jednej doby. Nadzorował, przewodniczył  i wyznaczał standardy akcji raunkowej Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat. To zresztą nie pierwsza górska akcja ratunkowa, w której brał udział. Przetarł nowe szlaki na Dhaulagiri oraz Sziszapangmę. Wielokrotnie był odznaczany za swoje górskie zasługi.

Denis Urubko

Rosjanin z obywatelstwem polskim. Służył w armii w Kazachstanie, a po zakończeniu służby zaczął się wspinać. Wielokrotny, w tym międzynarodowy, medalista sportowy w zakresie wspinaczki, zdobył także tytuł Śnieżnej Pantery. Instruktor Polskiego Klubu Alpejskiego. Jest piętnastą osobą na świecie, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum oraz ósmą, która nie korzystała w tym czasie z dodatkowego tlenu. Wielokrotny zdobywca Złotych Czekanów oraz innych nagród za osiągnięcia górskie.

Maria Andrzej Zawada

Znany w świecie himalaizmu jako Andrzej Zawada. Wnuk Powstańca Styczniowego. Jak sam mówił, skłonności do ryzyka miał zapewne po swoim walecznym przodku, który go wychował. Był jedną z pierwszych osób, a także kierownikiem grupy, która zimą pokonała ostatniego, świętego Grala Tatr. Przewodził też wyprawie, podczas której po raz pierwszy zdobyto Mont Everest zimą w 1980 r. Jako pierwszy na świecie wszedł na 24 szczyt Ziemi, czyli Kunyang Chhish oraz zdobył górę Noszak w Afganistanie. Wielokrotny organizator zimowych, górskich wypraw. Nazywany jest pionierem zimowego himalaizmu. Honorowy członek trzech znanych i poważanych światowych klubów związanych ze wspinaczką górską: Klubu Odkrywców, elitarnego, alpinistycznego klubu Groupe de Haute Montagne oraz brytyjskiej Grupy Alpinistycznej. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność.

Tomasz Mackiewicz

Zwany Czapą. Nagrodzony Kolosem 2008 za wejście na Logan. Jego największym marzeniem, ktoremu poświęcił całe swoje życie, było zdobycie zimą Nanga Parbat. Wielokrotnie próbował. Ponoć udało mu się to 25 stycznia 2018 roku, jako pierwszej osobie na świecie, aczkolwiek zapłacił za to największą cenę, bowiem zginął podczas tej wyprawy, w którą udał się z Elisabeth Revol.

Andrzej Bargiel

Znany himalaista, ale także biegacz górski i narciarz. Wielokrotnie zajmował miejsce na podium podczas mistrzostw i zawodów narciarskich. Zdobył między innymi tytuł Śnieżnej Pantery. To nie jedyne osiągnięcia skialpinisty. Na swoim koncie ma ich sporo. Warto natomiast podkreślić, że jako pierwszy człowiek na świecie zjechał na nartach z ośmiotysięcznika K2. Był też pierwszą osobą, która wspięła się na Yawash Sar II. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoje liczne osiągnięcia górskie, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i Kolosami.

Leszek Cichy

Polski himalaista, naukowiec, zdobywca Korony Ziemi. Jeden z uczestników, pierwszej, polskiej wyprawy na K2. Były prezes Polskiego Związku Alpinistów. Autor czterech książek dotyczących gór, z czego dwóch na temat Mont Everest.

Kinga Baranowka

Pierwsza Polka w historii, która zdobyła Dhaulagiri, Kanczendzongę oraz Manaslu, oraz druga, która wspięła się na Annapurnę. Stanęła między innymi na szczytach dziewięciu ośmiotysięczników. Wielokrotnie odznaczana i nagradzana za swe osiągnięcia, w tym Złotym Krzyżem Zasługi.

Martyna Wojciechowska

Znana podróżniczka, dziennikarka poruszająca w swych programach tematy ważne społecznie. Założycielka Fundacji Unaveza, ambasadorka WWF, członek Polskiej Akcji Humanitarnej, kierowca rajdowy. Jako pierwsza Polka ukończyła Rajd Sahara – Dakar, a jako trzecia zdobyła Koronę Ziemi.

Booking.com