prorock

Nastąpiło oficjalne otwarcie nowej „Chatki Puchatka” w Bieszczadach

Nowa „Chatka Puchatka” już działa. Dziś nastąpiło jej otwarcie z udziałem marszałka województwa podkarpackiego, Władysława Ortyla. Od jutra będzie przyjmować pierwszych turystów.

Na ten dzień turyści czekali już od roku. O tyle bowiem przeciągnął się remont słynnej Chatki Puchatka. W zasadzie to stawianie jej od nowa, gdyż poprzedni budynek całkowicie rozebrano. Dzisiejsza data (23.09.2022) zapisze się w historii Bieszczad. Nastąpiło bowiem oficjalne otwarcie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Udział w niej wziął między innymi marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. Podczas swego przemówienia zadeklarował ufundowanie tablicy upamiętniającej Lutka, czyli Ludwika Pińczuka. Był to założyciel pierwszego schronu, czyli oryginalnej  „Chatki Puchatka”.

Na jej miejscu stoi teraz nowoczesny obiekt turystyczny, z panelami fotowoltaicznymi, własną oczyszczalnią ścieków, toaletami, pomieszczeniami dla ratowników GOPR oraz straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Są też tarasy i ławki dla turystów. Jest więc gdzie wygodnie odpocząć i nabrać sił do dalszej wędrówki. Zapowiadane jest również przygotowanie miejsc noclegowych. Ponadto w obiekcie zaplanowano zajęcia edukacyjne przyrodniczo-turystyczne. Cała inwestycja, jaką jest projekt „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”, wyniosła ponad 4,2 miliony, z czego 2,3 miliony dofinansowała Unia Europejska.

Booking.com