Nie żyje dwóch Polaków. Zginęli 29 stycznia pod lawiną, po słowackiej stronie Tatr. HZS powiadomił ich ocalały kolega. Na Słowacji ogłoszony jest 3 stopień zagrożenia lawinowego, w Polsce 2.
Do tragedii doszło w niedzielę wieczorem pod Lodospadem Grosza. HZS otrzymała informację od jednego z poszkodowanych w trakcie lawiny Polaków, że nie może on nawiązać kontaktu z dwoma współtowarzyszami. Nie ma ich w zasięgu wzroku ani też nie odpowiadają na nawoływania. Słowaccy ratownicy bezzwłocznie ruszyli im na pomoc, wykorzystując do tego skutery śnieżne. Za pomocą lawinowego ABC zaczęli przeszukiwać teren. Udało im się odnaleźć wspinaczy. Niestety, jak poinformowało HZS, nie żyli. Wobec tej tragedii ratownicy pomogli ocalałemu mężczyźnie zejść do Starego Smokowca. Przetransportowali również zwłoki, oddając je w ręce policji.
Po słowackiej stronie Tatr HZS obecnie panuje 3 stopień zagrożenia lawinowego oraz I stopień dotyczący siły wiatru. W Polsce TOPR poinformowało o aktualnym zagrożeniu lawinowym 2 stopnia. Komentarz ratowników jest następujący:
„Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem, co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym”.
Tatrzański Park Narodowy odradza wyjść powyżej górnej granicy lasu. Jak podają, na szlakach jest gruba warstwa śniegu. Pod nią zaś zalega zlodowaciały, stary śnieg. Wiele szlaków jest nieprzetartych. Występują również problemy z widocznością, ze względu na niski pułap chmur oraz dużą siłą wiatru. Na trekking po niskich partiach gór, TPN zaleca zabieranie raczków i kijków. Ponadto przypomina, że:
„Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów odbywa się wariantem zimowym – t.j. obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami”.
AKTUALIZACJA:
Pogoda w górach jest kapryśna i zmienna. Półtorej godziny po publikacji niniejszego artykułu, t.j. o godz. 17.24. TOPR ogłosiło 3 stopień zagrożenia lawinowego w polskich Tatrach. Podajemy uzasadnienie:
„Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym”.