Nie żyje wybitny alpinista Bronisław Maciej „Sprężyna” Gryczyński

https://pixabay.com/pl/illustrations/znicz-%c5%9bwi%c4%99ta-pami%c4%99%c4%87-%c5%9bwiat%c5%82o-3788818/

Polski Związek Alpinistyczny poinformował o śmierci Bronisława Macieja Gryczyńskiego. To wybitny alpinista i Członek Honorowy PZA.

Bronisław Maciej Gryczyński zmarł w miniony poniedziałek, 7 sierpnia. W środowisku wspinaczy znany był jako „Sprężyna”. Urodził się w 1936 roku. Taternictwem zainteresował się w wieku 17 lat. Najwięcej wspinaczkowych sukcesów przypadło mu zaś na lata 60. XX wieku.W lipcu 1961 roku wraz z Maciejem Gryczyńskim, w ciągu jednego dnia, zrobili: drogę Prawych Wrześniaków na Zamarłej Turni, drogę Motyki zachodnią ścianą Kozich Czub oraz Komin Pokutników do wierzchołka Buczynowej Strażnicy. Byli wtedy uczestnikami obozu kondycyjnego w Morskim Oku zwanego potocznie „cyrkiem Biela” kierowanego przez St. Biela” – podaje na swojej stronie PZA. Dwa lata później dokonał pierwszego wejścia na sześciotysięcznik Hindukusz – Languta-e Barfi. Mimo to, wedle wspomnień Wojtka Jedlińskiego, był przeciwny zdobywaniu wysokich gór, które uważał, za niebezpieczne dla życia. Wolał wspinać się w Alpach i Tatrach. W tych ostatnich wytyczył 4 nowe drogi. Jako że nazywane były sprężynami, otrzymał taki też przydomek.

Bronisław Maciej Gryczyński oprócz tego, że był alpinistą i wielkim miłośnikiem gór, pracował, jako lekarz laryngolog.

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł
prof. dr hab. Bronisław Maciej Gryczyński

(1936-2023)

lekarz, wykładowca, wychowawca wielu pokoleń laryngologów, były kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wielki pasjonat gór, jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów XX wieku”.

Tak pożegnał wspinacza Rektor, Senat i społeczność akademicka.

Pogrzeb alpinisty odbył się dziś przed południem. „Sprężyna” spoczął na Cmentarzu Komunalnym „Doły”, przy ul. Smutnej 1 w Łodzi.

Booking.com