prorock

Niebezpieczna sobota na Rysach

https://pixabay.com/pl/photos/narty-patrol-zima-ratowa%C4%87-2410/

W sobotę, 10 czerwca, na Rysach doszło do trzech wypadków. Warunki pogodowe nie pozwalały na użycie śmigłowca. Akcje ratunkowe zakończyły się o 1 w nocy w niedzielę.

Trzy wypadki na Rysach

To była wyczerpująca sobota dla ratowników TOPR. Trzykrotnie wychodzili na Rysy do wypadków. Ze względu na złą pogodę, mgłę oraz trudne warunki atmosferyczne, nie możnością było skorzystanie z pomocy śmigłowca. TOPR-owcy musieli liczyć zatem wyłącznie na siłę własnych nóg.

Podczas trzech wypadków, ciężkich obrażeń doznało aż sześć osób. Czterech z nich ratownicy znosili na noszach. Musieli być również hospitalizowani. Pierwszy wypadek miał miejsce w okolicach Buli pod Rysami. Wyruszyło do niego 12 ratowników. Do dwóch kolejnych zdarzeń doszło w tym samym miejscu, w dodatku w krótkim odstępie czasu. Na Rysy wyszło wówczas 30 TOPR-oców. Jak poinformował TOPR, podczas dwóch ostatnich wypadków, trzech turystów doznało poważnych urazów głowy i kręgosłupa.

Po raz kolejny TOPR podkreśla, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie na wędrówki w wysokich Tatrach. Na swoich social mediach napisali:

Niektórym turystom za nic zdają się apele o rozwagę podczas planowania górskich wycieczek. Większość ofiar nie posiadała odpowiedniego wyposażenia oraz przygotowania. Pogoda w tym dniu była niekorzystna!! […] Ciągle apelujemy o rozwagę i rozsądny dobór celów!!

Podsumowanie długiego weekendu w górach

Podsumowanie przez TOPR długiego, czerwcowego weekendu wykazało, że od 8 czerwca ratownicy udzielili pomocy 12 osobom. Jednocześnie w tym samym czasie Grupa GOPR Karkonosze pomogła 14 osobom,

Aktualne warunki w Tatrach

Zarówno ratownicy, jak i leśniczy Grzegorz Bryniarski z TPN przypominają, że na Rysach nadal obowiązuje posiadanie raków, kasku i czekana. Pan Grzegorz apeluje, aby szczególną uwagę zwracać na okolice Czarnego Stawu. Ponadto TPN podał, że na leśnych szlakach w Tatrach jest bardzo mokro i błotniście, ze względu na opady deszczu. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, iż poziom wody w jeziorach i potokach uległ podwyższeniu.

Booking.com