Niebezpieczne spotkanie z jeleniem w Tatrach. Dzikie zwierzę, to nie zabawka

https://pixabay.com/pl/photos/sarna-jele%C5%84-poro%C5%BCe-le%C5%9Bne-zwierz%C4%99-2634729/

Do niebezpiecznego spotkania z jeleniem doszło na jednym z tatrzańskich szlaków. Zwierzę ubodło turystkę. Udało się je odgonić. Nikomu się nic nie stało.

Na grupie Tatromaniacy na jednym z portali społecznościowych pojawiło się nagranie z niebezpiecznej sytuacji na tatrzańskim szlaku. Kilkuosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunem podczas trekkingu po niebieskim szlaku, zaraz po wyjściu z Kuźnic, spotkała na swej drodze jelenia. Na początku próbowała go obejść, jednak zwierzę było zainteresowane przybyłymi i zaczęło do nich podchodzić. Jak wynika z nagrania, prawdopodobnie jedna z dziewczyn dotknęła jelenia, czym go rozjuszyła. Zwierzę ubodło ją. Opiekunowi, który posiadał kilki trekkingowe, udało się odgonić je od nastolatki.

Pan Grzegorz, który zamieścił nagranie, skomentował sytuację:

Tyle razy się mówi żeby uważać na dzikie zwierzęta. Było niebezpiecznie.

Ludzie, jelonek to nie jest pluszaczek. Ku przestrodze, zaraz po wyjściu z Kuźnic na niebieskim szlaku”.

O tym, jak się zachować w przypadku spotkania na swej drodze dzikiego zwierzęcia, informują regularnie przyrodnicy górskich Parków Narodowych. Za każdym razem powtarzają, że nie wolno się do nich zbliżać, ale tak jak zauważył Pan Grzegorz, niestety nie każdy to respektuje. Jeleń, choć wygląda na łagodnego, może wyrządzić ogromne obrażenia. Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się opublikowane zasady zwiedzania tego terenu. Wśród nich jest punkt, który informuje:

Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka”. Ponadto przyrodnicy dodają „Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka”.

Nagranie z wydarzenia obejrzało ponad 24 tysiące użytkowników portalu.

Poniżej link do nagrania:

https://www.facebook.com/grzegorz.szymanski.7739/videos/642074101407772/?idorvanity=125875737424915

Booking.com