Niedźwiedzie w Tatrach będą miały założone obroże

https://pixabay.com/pl/photos/nied%C5%BAwied%C5%BA-nied%C5%BAwied%C5%BA-brunatny-ssak-422682/

Brzmi absurdalnie, a nawet strasznie. Niedźwiedzie w Tatrach będą chodziły w obrożach. To projekt LECA, którego celem jest ochrona tych zwierząt.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowali, że czterem niedźwiedziom w Tatrach, które podchodzą najbliżej ludzkich domostw, zostaną założone obroże telemetryczne. Dwie są z kamerami, a dwie bez. Będą rejestrować wędrówki oraz zachowania tych zwierząt. Dzięki uzyskanym danym przyrodnicy będą mogli poznać dokładne zwyczaje tatrzańskich niedźwiedzi i lepiej je chronić. To projekt LECA. Obroże zakupiono dzięki wsparciu UE.

Niedźwiedź do życia potrzebuje dużych przestrzeni. Areał jednego dorosłego niedźwiedzia obejmuje od 30 do 200 km kw., ale do tego dochodzi zwyczaj odbywania wielokilometrowych wędrówek. Tymczasem tereny zurbanizowane rozrastają się, a zielone kurczą. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia czy kierowane instynktem wędrówki mogą zbliżać się do zabudowań […]

Takim sytuacjom będziemy starali się zapobiegać – dzięki kamerom lepiej uda się zarejestrować reakcje niedźwiedzi na odstraszanie i lepiej będzie można przeciwdziałać możliwym sytuacjom konfliktowym” – tłumaczą pracownicy TPN.

Booking.com