Ratownicy TOPR apelują, aby powstrzymać się od wycieczek w Tatry, szczególnie po południu, powyżej 1600 m n.p.m. W tej partii gór panują w ostatnich dniach bowiem nietypowe warunki lawinowe. Wszystko przez pogodę, która dość szybko tchnęła w góry powiew wiosny.
W Tatrzańskim Parku Narodowym możemy już zaobserwować kwitnące, pierwsze krokusy. To znak, że zima się już z nami żegna. Odczuły to również stacje narciarskie, które dość szybko musiały zakończyć swój sezon. I to nie tylko w tej partii gór. Jednakże tegoroczna, wczesna wiosna spowodowała nietypowe warunki lawinowe w Tatrach. Ostrzega przed nimi TOPR. “Uwaga! Nietypowe warunki lawinowe, w dzień prognozowana Temperatura maksymalna: 3°C [na wys. 2000 m n.p.m.] Izoterma 0°C na wys.2400 m n.p.m. Prawdopodobne samoczynne duże lawiny gruntowe, zwłaszcza na zboczach o podłożu trawiastym (możliwy kolejny problem lawinowy – śnieg ślizgający się)” – informuje ratownik dyżurny. Jak podano w oficjalnym komunikacie lawinowym, w czwartek przed południem zagrożenie lawinowe w całych Tatrach oszacowano na drugi stopień, po południu jednak się ono zwiększy, na ten czas bowiem powyżej 1600 m n.p.m. ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warto zatem pozostać w domach nie narażać swojego oraz ratowników życia.
Szczegółowe informacje o warunkach na tatrzańskich szlakach podał TPN. “W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Nad ranem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry, grząski i przepadający. Dodatnia temperatura, zwiększa zagrożenie lawinowe w tej części Tatr. [..] W dolnych partiach śnieg w większości jest już wytopiony i wystają kamienie. Na niektórych szlakach zalega błoto, a gdzieniegdzie w miejscach zacienionych znajdują się jeszcze większe płaty śniegu, należy tu zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko. Tatrzańskie stawy rozmarzają”.