prorock

Niezidentyfikowane krążki na terenie województwa podkarpackiego. Nie dotykaj, to szczepionka przeciwko wściekliźnie

https://pixabay.com/pl/photos/lis-dziki-zwierz%C4%99-natura-ssak-985292/

Na terenie województwa podkarpackiego w czwartek odbyło się szczepienie lisów. W związku z tym możecie natrafić na niezidentyfikowane krążki pokarmu, w których ukryta jest płynna szczepionka przeciwko wściekliźnie. Przyrodnicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego ostrzegają, bezwzględnie nie wolno jej dotykać.

W czwartek, 21 września, odbyła się akcja szczepienia lisów na terenie województwa podkarpackiego. Szczepienia wykonano w formie zrzutu szczepionki, ukrytej w pokarmie. Jest on dość charakterystyczny, ma kształt niewielkich, brązowych krążków o dziwnym zapachu.

Przyrodnicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego ostrzegają, aby jej bezwzględnie nie dotykać. Jest szkodliwa dla człowieka. Istotne jest również to, że po dotknięciu krążka, lis już go nie zje ze względu na ludzki zapach.

Co zrobić w przypadku kontaktu ze szczepionką? W przypadku dotknięcia przynęty należy gruntownie przemyć wodą te części ciała, które miały z nią kontakt. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w przypadku dzieci” – podają pracownicy BdPN. Ponadto dodają, że należy bardzo uważać i unikać kontaktu z lisami, szczególnie tymi „oswojonymi”. Nie wolno ich też dokarmiać. Istnieje duże ryzyko, że któryś z nich jest zarażony wścieklizną. W ostatnich dniach znaleziono bowiem martwego, chorego lisa, w miejscowości Polana, gmina Czarna.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony wścieklizną obejmujący tereny następujących miejscowości:
1) Czarna Dolna, Czarna Górna, Lipie, Paniszczów, Polana, Rosochate, Rosolin, Serednie Małe, Wydrne w gminie Czarna;
2) Skorodne w gminie Lutowiska
” – informują przyrodnicy.

Booking.com