prorock

Niezwykłe „śmieciowe” znaleziska na słynnej drodze DW387 w Parku Narodowym Gór Stołowych

Przez Park Narodowy Gór Stołowych przebiega słynna droga DW387. Pracownicy parku postanowili ją uprzątnąć. Wśród wypadających z samochodów śmieci znaleźli prawdziwe „perełki”. Aż dziw, że ludzie przez przypadek „gubią” takie rzeczy.

DW387

Droga DW387 to droga wojewódzka, której długość wynosi 36 km. Zwana Rozpoczyna się w Ścinawce Górnej i kończy w Kudowie-Zdroju. Charakteryzuje ją duża ilość zakrętów, które znajdują się na terenie Gór Stołowych i ich szczytowych partiach. Stąd często nazywana jest Szosą Stu Zakrętów. Poruszając się nią, kierowcy mogą podziwiać między innymi krajobrazy Szczelińca Wielkiego, Radkowskich Skał oraz kamieniołomu. Swoją sławę droga zdobyła dzięki licznym serpentynom, które tworzą wspomniane już zakręty.

Arsenał śmieci znalezionych przy drodze DW387 w PNGS

Pierwsze dni wiosny zmobilizowały pracowników Parku Narodowego Gór Stołowych do uprzątnięcia poboczy DW387, która przebiegają przez ich teren. Niestety, rezultat działania, zamiast cieszyć, to smuci. To, co znaleźli pracownicy parku wśród zebranych śmieci, przyprawia o chwile grozy i wykazuje brak szacunku odwiedzających to miejsce do przyrody i mieszkańców gór. Wśród „samoistnie wypadających” z samochodów śmieci znaleziono bowiem m.in. zużyte opony, butelki po piwach (stwarzają zagrożenie pożarowe!), worki z ziemią (czyżby ktoś uznał, że trzeba nawieźć ziemię PNGS?), pojemniki po płynach eksploatacyjnych, worki polipropylenowe. Nie trzeba chyba też wspominać, że znalazły się również opakowania po przekąskach, napojach, kosmetykach i wiele innych odpadów, które albo się nie rozkładają wcale, albo trwa to setki, a nawet tysiące lat.

Cóż, taki „arsenał” świadczy tylko i wyłącznie o odwiedzających teren parku. I choć nie należy wszystkich „wrzucać do jednego worka” (może jednego z tych 30 polipropylenowych znalezionych podczas akcji?), to każdy z nas powinien wykonać szczery rachunek sumienia i zastanowić się nad swoim zachowaniem. Pamiętajmy, że Parki Narodowe są ustanowione po to, aby chronić otaczającą nas przyrodę i jej unikatowe zasoby, a nie po to, abyśmy, jako ludzie niszczyli je swoją bezmyślnością.

APEL przyrodników z PNGS

Przyrodnicy Parku Narodowego Gór Stołowych w związku z tym apelują:

  • Widzisz, że ktoś śmieci Porozmawiaj z nim o tym.
  • Organizujcie się lokalnie na takie akcje, to najlepszy przykład dla tych mniej „świadomych”.
  • Pilnuj swoich śmieci
  • Śmieci szkodzą środowisku, zakłócają odbiór krajobrazu i mogą nawet przyczyniać się do śmierci zwierząt (nie tylko owadów) Niektóre odpady działają jak pułapka, niestety natrafiliśmy też na takie sytuacje…”
Booking.com