prorock

Noc Muzeów w Tatrach już niedługo

muzeumtatrzanskie.pl

Noc Muzeów to jedyna noc w roku, kiedy możemy zwiedzać wszystkie placówki bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. W Tatrach przypada 20 maja. Sprawdź, czego możesz się spodziewać.

Noc Muzeów to wydarzenie wyjątkowe. Wiele osób czeka na nie cały rok. To wyjątkowy wieczór, który spędzisz na poznawaniu kultury, sztuki i historii w placówkach muzealnych. Na szczęście różne regiony organizują ją w inne dni. W tym roku w okolicy połowy maja. W Tatrach będzie to 20 maja. O to propozycje dla Was na niezapomniany wieczór.

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

tpn.pl

tpn.pl

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego będzie udostępnione dla odwiedzających od 18.00 do 24.00. W tym czasie będzie można zwiedzić:

  • wystawę dotyczącą florę i fauny w Tatrach,
  • interaktywną Salę Odkryć,
  • wziąć udział w grach terenowych,
  • posłuchać przy ognisku podań Jana Krzeptowskiego-Sabały. Opowie on o mieszkańcach Tatr oraz ich tajemnicach.

Spacer po wystawie trwa około godziny. Jak podają Włodarze TPN jego pierwszym punktem jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę, jaskinie i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 3D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela”.

Brzmi ciekawie? Zatem uwaga, 20 maja wstęp na wystawy bezpłatny. Więcej informacji na stronie organizatora.

Muzeum Tatrzańskie

muzeumtatrzanskie.pl

Noc Muzeów w Muzeum Tatrzańskim będzie przebiegała pod hasłem „O zmierzchu ożywają dźwięki”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa do północy. Odbędzie się w Gmachu Głównym. W tym czasie zaplanowano:

  • grę edukacyjną dla dzieci dotyczącą echolokacji,
  • kuratorskie oprowadzanie po wystawach czasowej, przyrodniczej oraz historyczno-etnicznej,
  • warsztaty edukacyjne dla dzieci na temat tajemnic góralskich chałup,
  • spotkanie z Wojciechem Szatkowskim, który opowie o międzywojennej turystyce i taternictwie,
  • wykład o dźwiękach, które słyszy się w Tatrach.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest filią Muzeum Tatrzańskiego. Tu Noc Muzeów będzie typowo bajkowa, jak na miejsce przystało. Rozpocznie się o 16.15 oglądaniem bajek z projektora. Ponadto będzie wspólny spacer po wystawie, a także warsztaty edukacyjne, na których uczestnicy będą projektować okładki do książek Kornela Makuszyńskiego. To jednak nie wszystkie atrakcje, kolejne to spacer kuratorski oraz brydż z międzywojennymi szlagierami.

Inne filie Muzeum Tatrzańskiego

Warto zapoznać się również z ofertą Nocy Muzeów innych filii Muzeum Tatrzańskiego. W Galerii Sztuki w wilii Oksza zaplanowano między innymi spacer z artystami oraz pokaz filmu „Biały Ślad”. Galeria Władysława Hasiora zaprasza dzieci na zabawy dźwiękami. W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba przygotowano kształtowanie dźwięków, a w Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie pokaz tradycyjnych umiejętności koronkarskich. Dwór w Łopusznej zdradzi zaś swoje tajemnice, a Chałupa Gąsieniców Sobczaków udostępni Wam swoje progi.

Szczegółowy program dotyczący każdej filii udostępniono na stronie Muzeum Tatrzańskiego. Wstęp bezpłatny.

Booking.com