prorock

Nowe stanowiska kontenerowe w Tatrach Wysokich. Mają zapobiegać występowaniu niedźwiedzi w pobliżu ludzi

https://pixabay.com/pl/photos/nied%C5%BAwied%C5%BA-nied%C5%BAwied%C5%BA-brunatny-ssak-422682/

W Tatrach Wysokich montowane są nowe kontenery, które mają zapobiegać występowaniu niedźwiedziu w pobliżu domostw. Zaplanowano postawienie stu nowych stanowisk.

Nowe stanowiska zapobiegające występowaniu niedźwiedzi

W Tatrzańskiej Łomnicy zamontowano nowy kontener. To pierwsze takie stanowisko, kolejne 99 stanie już niedługo. Wchodzą one w projekt TANAP, który ma zapobiegać występowaniu niedźwiedzi brunatnych w pobliżu ludzi i siedzib ludzkich. Tego typu obiekty można już spotkać na swej drodze w Tatrach Wysokich. Nowe ich sztuki jednak różnią się wyglądem od swoich poprzedników. Oprócz metalowej konstrukcji całe są drewniane. Dzięki temu współgrają z naturą. Jak podają władze TANAP, na niektórych zostaną również zainstalowane panele słoneczne, w celu ich doświetlenia. Piotr Dzurilla, który między innymi odpowiedzialny jest za ten projekt, tak o nim opowiada:

Podczas ich budowy bazowano nie tylko na dokumentacji technicznej, ale przede wszystkim na funkcjonalności stacji, co miało bezpośredni wpływ na ich lokalizację. Niektórym może się wydawać, że jest ich dużo. Ale decydującym aspektem w tym zakresie nie była aktualna liczba mieszkańców mieszkających na stałe. Została oparta na łóżkowości, jaka jest w Tatrach”.

Najtrudniejszym zadaniem w przedsięwzięciu była jednak nie budowa obiektów, a wybór miejsc, w których one staną. Niektóre osoby zamieszkujące Tatry Wysokie zwróciła się do Dyrekcji Parku, aby nie stawiać kontenerów w pobliżu ich domostw.

Kilku mieszkańców, zarówno samego miasta Wysokie Tatry, jak i gmin zaangażowanych w projekt, zwróciło się do nas z prośbą, abyśmy z różnych powodów nie instalowali stacji w pobliżu ich rodzin lub budynku mieszkalnego. Tam, gdzie pozwalały na to parametry techniczne lub dokumentacja projektowa, proponowane stojaki kontenerowe przenosiliśmy w inne miejsce w obrębie działki, w przeciwnym razie próbowaliśmy rozwiązać sprawę, zmieniając procedurę […] Na pewno nie jest naszą intencją utrudnianie życia mieszkańcom, wręcz przeciwnie” – dodaje Dzurilla.

Niedźwiedzie w Tatrach Wysokich

Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, w Tatrach obecnie żyje od 50 do 60 niedźwiedzi brunatnych. Z tego w Polsce jest ich tylko kilkanaście. Wzrost populacji zaobserwowano zaś na Słowacji. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia podchodzą do domostw, co doprowadza nie tylko do zniszczeń, ale także do zagrożenia bezpieczeństwa człowieka. Najczęściej do incydentów dochodzi latem i jesienią. Niedźwiedzie zabijają owce na halach, niszczą pasieki, zasiewy owsa. Oprócz Tatr w Polsce są jeszcze 4 inne ostoje tych zwierząt: Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki z Gorcami, Beskid Niski i Bieszczady.

Niedźwiedzie brunatne ważą nawet do 350 kg. Wyróżniają się bardzo dobrym słuchem i węchem.

Booking.com