prorock

Oddano do użytku zmodernizowaną dyżurkę GOPR pod Jaworzyną Krynicką

Od dziś pod Jaworzyną Krynicką działa nowoczesna dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz dyżurów ratowników mają się tu również odbywać szkolenia. Ratownicy czuwali w tym miejscu nad bezpieczeństwem turystów przez około pół wieku. Niestety, po tak długim czasie, budynek wymagał gruntownego remontu.

W czwartek, 12 października, nastąpiło otwarcie dyżurki GOPR pod Jaworzyną Krynicką. Historia tego miejsca sięga jednak połowy lat 70. ubiegłego wieku. Wybudowali ją w czynie społecznym sami ratownicy. Było to miejsce, w którym czuwali i przechowywali sprzęt ratowniczy. Łatwo nie było, gdyż jak wspominają, łączność radiowa była zdecydowanie mniejsza w tym miejscu, jak jest dziś, a i dotarcie na szczyt Jaworzyny sprawiało znaczące trudności.

Wcześniej w budynku nowego wówczas schroniska na Jaworzynie Krynickiej Pogotowie Górskie użytkowało parę lat skromne pomieszczenie. Prace przy wznoszeniu nowego budynku prowadzone były wyłącznie siłami członków grupy i ostatecznie zakończone zostały u progu sezonu zimowego 1975/76, gdy oddano do użytku okazałą stację ratunkową w tym tak turystycznie ożywionym punkcie Beskidu Sądeckiego. Od tej pory dyżurka na Jaworzynie Krynickiej pełniła ważna role w działalności Grupy Krynickiej GOPR” – wspominają ratownicy.

Po wielu latach posługi budynek będący stacją GOPR wymagał już generalnego remontu. Jego koszt wyniósł 400 tysięcy złotych. W dyżurce wydzielono część szkoleniową, mieszkalną, gospodarczą oraz ambulatorium. Remont sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Fot. Archiwum Grupy Krynickiej GOPR

Booking.com