Orlica – stanął na niej Chopin wraz prezydentem USA

Orlica jest szczytem granicznym, którego wierzchołek znajduje się w Czechach. Znana jest tam jako Wielka Desztna. Jako że jest najwyższą górą Sudetów Środkowych, została zaliczona do Korony Gór Polski. Jest szczytem idealnym do spacerów zarówno z dziećmi, jak i dziadkami. Historia tego miejsca zanotowała trzy zaszczytne wejścia na wierzchołek, między innymi polskiego kompozytora i amerykańskiego prezydenta.

Orlica – to musisz wiedzieć

Orlica ma wysokość 1084 m n.p.m., co daje jej zaszczytny tytuł najwyższego szczytu Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Tym samym należy do Korony Gór Polski. Orlica jest górą graniczną, a jej wierzchołek należy do naszych sąsiadów – Czechów. Pierwsza platforma widokowa pojawiła się tu w drugiej połowie XVIII wieku. Współczesna, która powstała rok temu, pozwala na podziwianie panoramy Sudetów, Śnieżnika, Gór Orlickich, Sowich i Stołowych. Przy dobrej pogodzie widać nawet Pragę. Wieża stoi 50 metrów od szczytu. Jej wysokość to 25,5 metra, aczkolwiek platforma widokowa znajduje się na wysokości niespełna 18 metrów. Zdobywcy Orlicy uważają, że najpiękniejsze widoki z wieży roztaczają się o świcie, kiedy pobliskie góry zalewa jeszcze poranna mgła.

Od 10 lat na wierzchołku znajduje się też obelisk, który ma upamiętniać wizyty w tym miejscu trzech znanych na świecie, wybitnych osobowości. Byli to cesarz Józef II w 1779 roku, szósty prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams w 1800 roku oraz Fryderyk Chopin (w tym przypadku są badacze, którzy poddają tę wizytę w wątpliwość) w 1826 roku. Dawniej znajdowało się tu również schronisko, które prowadził Heinrich Rübartsch, pionier narciarstwa w okolicy Zieleńca. Niestety, II wojna światowa spowodowała, że zarówno to, jak i inne schroniska w tym rejonie popadły w ruinę.

Orlica – tak dotrzesz na szczyt

Wejście na Orlicę od polskiej strony nie wymaga specjalnego przygotowania, czy kondycji. Prowadzi przez las szeroką i przyjemną drogą. Idealna jest jako trasa spacerowa dla całych rodzin, zarówno na spacer dla dzieci, jak i seniorów. Najbardziej popularne trasy na szczyt prowadzą z Zieleńca oraz od Kamienia Rubartscha (na podstawie mapa-turystyczna.pl).

  1. Zieleniec – Orlica-Zieleniec, trasa łączy w sobie szlaki czerwony, niebieski, czerwony i zielony. Zdobywcy Korony Gór Polski uważają, że całą drogę można pokonać w około 3,5 godziny. Suma podejść to 340 m, a zejść 329 m.
  2. Kamień Rubartsch-Orlica-Kamień Rubartsch. Upamiętnia on prekursora narciarstwa i turystyki w tych okolicach. Trekking z tego miejsca będzie odbywał się wyłącznie szlakiem zielonym. Cała trasa liczy 4,2 km długości i można ją pokonać w półtorej godziny. Występuje na niej 162 m podejść i 163 m zejść.

Pieczątki potwierdzające wejście na wierzchołek znajdują się m.in. na wieży widokowej oraz w Zieleniec Sport Arena.

Orlica – to musisz zobaczyć

Na szczycie, jak już wspomnieliśmy, warto podziwiać panoramę z wieży widokowej oraz obejrzeć stożkowaty pomnik upamiętniający wizytę sławnych osobistości. Ponadto istotny dla tego regionu jest również wspomniany już Kamień Heinricha Rubratscha.

W Zieleńcu można skorzystać z Zieleniec Sport Arena, która jest największym ośrodkiem narciarstwa w naszym kraju. Znajdują się tu łącznie aż 23 kilometry tras, a najdłuższa z nich ma 2800 m długości. Poziom ich trudności jest bardzo zróżnicowany, od łatwego poprzez trudny, do bardzo trudnego. Latem dostępne są trasy piesze i rowerowe.

W pobliskich Dusznikach-Zdroju warto udać się do Muzeum Papiernictwa, gdzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia papieru. Ciekawa może okazać się także wizyta w Dworku Fryderyka Chopina, który zlokalizowany jest w Parku Zdrojowym. Ma tu miejsce coroczny Festiwal Chopinowski. W Parku Zdrojowym znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych oraz kolorowa fontanna.

Nieco dalej od Orlicy, w Kudowie Zdroju, nie można pominąć Szlaku Ginących Zawodów. Jest to gospodarstwo, które słynie przede wszystkim z pokazów garncarstwa, kuźni i chatki robótek ręcznych. Oprócz tego znajduje się tu też wiele innych atrakcji. Miejsce to doceniło Ministerstwo Rolnictwa.

Booking.com