Otwarto Jaskinię Mroźną w Tatrzańskim Parku Narodowym

https://pixabay.com/pl/photos/mg%C5%82a-g%C5%82az-wilgoci-woda-nastr%C3%B3j-1651152/

Wczoraj otwarto Jaskinię Mroźną w Tatrzańskim Parku Krajobrazowym. Jest po remoncie, więc warto ją obejrzeć ponownie. Bilet wstępu kosztuje 9 złotych.

Otwarto Jaskinię Mroźną

W poniedziałek, 4 września, ponownie otwarto Jaskinię Mroźną w Tatrzańskim Parku Narodowym. W ostatnim czasie przeszła ona dość spory remont. Jak poinformowali przyrodnicy TPN „wyremontowaliśmy wrota wejściowe i wyjściowe, pozostawiając otwory wlotowe dla nietoperzy. Zlikwidowaliśmy okablowanie i sztuczne oświetlenie w jaskini. Wyremontowaliśmy też szlak dojściowy i zejściowy o długości prawie półtora kilometra, a także zabezpieczyliśmy go przed obrywami skalnymi”. Warto więc sprawdzić, jak wygląda po zmianach. Tym bardziej, że przez prawie trzy lata nie można było wchodzić do środka, z uwagi na trwające prace. Zamknięto ją bowiem jesienią w 2020 roku. 

Zwiedzanie według zasad

Zwiedzanie tego miejsca, choć jest odpłatne, to nie jest drogie. Bilet wstępu kosztuje tylko 9 złotych od osoby, a dzieci do 7 roku życia mogą wejść bezpłatnie.

Jaskinię można zwiedzać w godzinach od 9.00 do 17.00. Warto pamiętać o latarce i ciepłym swetrze. Latarki wprawdzie można pożyczyć na miejscu nieodpłatnie, aczkolwiek może się okazać, że ich zabraknie, gdyż jest ich dostępna tylko ograniczona ilość. Nie udostępnia się natomiast okryć wierzchnich turystom. Wewnątrz panują dość surowe warunki, jest zimno i ciemno. Usunięto bowiem sztuczne oświetlenie. Jak podają przyrodnicy szkodziło ono wnętrzu jaskini, gdyż przez nie na ścianach osadzały się mchy oraz glony. Ponadto brak ciepłej odzieży przy temperaturze niższej niż 10 stopni Celsjusza, może zakończyć się niezbyt miłymi wspomnieniami. Tym bardziej że do przejścia jest ponad pół kilometra. 

Booking.com