Otwarto Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz. Można zwiedzać je online

https://pixabay.com/pl/illustrations/ai-generowane-kobieta-g%C3%B3ra-sylwetka-8330868/

Otwarcie Wirtualnego Muzeum Wandy Rutkiewicz było niezwykłym prezentem przedświątecznym dla wszystkich miłośników gór. Z pewnością jest to miejsce, które pomoże poznać nam życie wybitnej, polskiej himalaistki, ale też zrozumieć jej pasję i zamiłowanie do ryzyka. Zapraszamy do zwiedzania.

Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz stworzyła Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm jutra”.

Informacja o otwarciu wirtualnego muzeum poświęconego wybitnej, polskiej himalaistce pojawiła się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, tj. 21 grudnia. Od tej pory strona cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wszystkich miłośników gór. Znajdują się na niej stare fotografie kobiety, takie, których nie znajdziemy w popularnych serwisach, czy portalach. Ukazują one Rutkiewicz nie tylko, jako pasjonatkę gór, ale też kobietę. Ponadto zamieszczone na niej zostały informacje dotyczące jej życiorysu, wędrówek po Tatrach, Alpach, Himalajach. Opisano wyprawy na najwyższe góry świata, w których brała udział, m.in. Na Manaslu, Mount Everest, K2, czy choćby Broad Peak. Jedną z zakładek poświęcono też projektowi “Karawana do marzeń”, czyli wielkiemu marzeniu Rutkiewicz o zdobyciu wszystkich ośmiotysięczników w ciągu 1-2 lat. Podkreślono, że środowisko górskie przekształciło tę nazwę tego celu na “karawan do marzeń”, gdyż uznało go za nierealny. Wandy Rutkiewicz to nie zraziło. Jak więc zakończyła się realizacja projektu? Tego dowiecie się, odwiedzając Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz.

Nie zapomnijcie też zajrzeć do “Wspomnień o Wandzie”, do których wrócili Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Monika Witkowska oraz Reinhold Messner. Koniecznie też posłuchajcie o fenomenie społecznym himalaistki, o którym opowiada jej przyjaciółka i partnerka od jednej liny Ewa Panejko-Pankiewicz. Na koniec zachęcamy do obejrzenia portretów Rutkiewicz, które wywodzą się zarówno spod pędzla, jak i z gliny.

Link do Wirtualnego Muzeum Wandy Rutkiewicz znajdziecie tutaj.

Booking.com