prorock

Patrole i ograniczenia na szlakach TPN. Wszystko po to, aby chronić cietrzewie

https://pixabay.com/pl/photos/grzywiasty-cietrzew-kuropatwa-ptak-6472039/

Władze Tatrzańskiego Parku narodowego wprowadziły ograniczenia w poruszaniu się częścią szlaków turystycznych na swoim terenie. Dodatkowo będą na nich patrole pilnujące, aby turyści nie łamali zakazów przemieszczania się. Wszystko po to, aby chronić tokowiska cietrzewi.

Rozpoczęła się kontynuacja akcji „Chronić Cię trzeba”. Dlatego od 1 marca do 30 listopada nie wolno turystom przebywać po zmroku aż do świtu na terenie parku. Dodatkowo do 15 maja od godziny 17.00 do godziny 8.00 rano nie wolno poruszać się szlakami:

  • Polana Chochołowska – Bobrowiecki Żleb – Grześ (znaki żółte)
  • Bobrowiecka Przełęcz – Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) – Grześ (znaki niebieskie)
  • Grześ – Długi Upłaz – Rakoń (znaki niebieskie).

Wszystko po to, aby chronić rzadkie gatunki ptaków. Dla cietrzewi jest to bowiem okres godowy. Jak podają przyrodnicy TPN: „Cietrzewie są bardzo płochliwe i jednocześnie bardzo przywiązane do swoich ostoi. Zimę spędzają w jamkach, które wykopują w śniegu. Mogą tam przebywać nawet do 23 godzin na dobę, z przerwą jedynie na żerowanie. Płoszenie naraża ptaki na utratę energii w mroźne dni. Po ucieczce przysiadają często w wyższym punkcie (krzew, drzewo, skała) i obserwują otoczenie. Mogą być w tym czasie łatwym łupem dla drapieżnika. Znalezienie miejsca na nową jamkę śnieżną zajmuje im sporo czasu. Wiosną trwają toki cietrzewi. To bardzo ważny czas. Na grzbietach górskich samce wydają charakterystyczne dźwięki i przyjmują godowe pozy. W szczytowym okresie toków przylatują samice i wybierają najsilniejszego samca. Niestety, płoszenie cietrzewi w okresie godowym prowadzi do zaniku toków i uniemożliwia rozród. Nie pojawiają się nowe lęgi…”.

Warto nadmienić, że choć w skali świata nie mówi się o ginącej populacji tego gatunku, to niestety w Polsce jest on już na granicy wymarcia. Dlatego znajduje się pod ochroną. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego starają się zatem co roku chronić ich tokowiska i umożliwić swobodne i niezakłócane gody.

Źródło: TPN, Gazeta Krakowska

Booking.com