prorock

Pierwsza pomoc w górach. Omdlenia

https://pixabay.com/pl/photos/ch%C5%82opiec-smutek-p%C5%82acz-emocje-3468972/

Dość częstymi problemami zdrowotnymi występującymi latem w górach, są omdlenia. Wysokie temperatury, nierzadko też bezpośrednia ekspozycja na słońce na szczycie bądź szlaku, wysiłek fizyczny, złe przygotowanie do wędrówki powodują zaburzenia w organizmie. W kolejnym już artykule cyklu „Pierwsza pomoc w górach” omawiamy procedurę postępowania przedmedycznego w przypadku omdleń.

Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule o pierwszej pomocy w górach, dotyczącym resuscytacji, każdy z nas zobowiązany jest do jej udzielenia. Reguluje to Kodeks Karny. Dotyczy to nie tylko zatrzymania akcji serca bądź upadku z utratą przytomności, ale także innych zagrożeń zdrowia, np. złamań, udarów cieplnych, czy choćby omdleń.

Przyczyny omdleń w górach

Zacznijmy od definicji omdlenia. Jest to chwilowa utrata przytomności. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia życia, aczkolwiek warto wiedzieć, że powstaje na skutek krótkotrwałego zmniejszenia dopływu tlenu do mózgu. Latem w górach najczęściej występuje podczas upałów i nieodpowiedniego przygotowania w tym czasie do wędrówki.

Najczęstszymi przyczynami omdleń w górach są:

  • wysoki wysiłek przy chorobach współistniejących, takich jak: choroby serca, nadciśnienie tętnicze, czy choćby cukrzyca;
  • zbyt silna sytuacja stresowa, na przykład po spotkaniu z dziką, niebezpieczną zwierzyną;
  • wyjście na szlak bez śniadania;
  • odwodnienie;
  • przegrzanie, upał;
  • szybkie „zerwanie się” po odpoczynku;
  • bardzo silne zmęczenie.

Pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku wystąpienia omdleń w górach

W przypadku, gdy widzisz osobę z omdleniem, koniecznie podejdź do niej i sprawdź, w jakim jest stanie. Zwróć uwagę na to, czy jest przytomna, a jeśli tak, czy rozmawia logicznie. Jeśli nie ma z nią kontaktu, sprawdź, czy oddycha. Przy braku oddechu należy bezzwłocznie zawiadomić GOPR lub TOPR (601 100 300) i podjąć resuscytację. Gdy omdlały oddycha, połóż go na ziemi i unieś jego nogi tak, aby znajdowały się powyżej linii serca. Jeśli posiadasz butelkę z zimną wodą lub zimne wkłady do lodówki turystycznej, warto wykonać z nich poszkodowanemu okłady na czoło, szyję lub brzuch. Uwaga! Robiąc okłady na brzuch, rób je przez koszulkę. W przypadku, gdy omdlała osoba jest zbyt ciepło ubrana, należy ją rozpiąć, rozebrać. Zadbać też o to, aby zbyt wiele osób wokół niej nie stało i się nad nią nie pochylało. Musi mieć ona bowiem odpowiedni dostęp do świeżego powietrza.

W przypadku, jeśli poszkodowany po kilku chwilach nie odzyska przytomności, należy wezwać ratowników górskich.

Zapobieganie omdleniom w górach

Jeżeli wędrujesz z osobą, która ma predyspozycje do omdleń, warto, abyś wiedział(a), że możesz zauważyć, czy dojdzie u niej do omdlenia. Pierwszymi oznakami są zawroty głowy, osłabienie, mroczki przed oczami, zimne poty i bladość skóry.

Aby nie dopuścić u siebie do omdleń na górskim szlaku, zadbaj o to, aby zjeść przed wyjściem w góry odżywcze śniadanie. Ubierz się odpowiednio do pogody, na cebulkę. Lepiej zabrać do plecaka dodatkowy sweter niż na siebie. Pamiętaj, że wysiłek fizyczny rozgrzewa, nawet jeśli jest to tylko trekking. Nie zapomnij o nakryciu głowy i odpowiednio dużej ilości wody oraz przekąsek. W trakcie wędrówki odpoczywaj w bezpiecznych miejscach, szukaj cienia. Jeśli siedzisz lub leżysz na połoninie, nie podnoś się gwałtownie.

 

Źródło:

pap.pl

kursysos.pl

projektaed.pl

gov.pl

Booking.com