prorock

Pierwsza pomoc w górach. Oparzenia słoneczne

https://pixabay.com/pl/photos/pla%C5%BCa-oparzenie-s%C5%82oneczne-k%C5%82amstwo-2216615/

Oparzenia słoneczne kojarzą się nam głównie z pobytem nad morzem, na słonecznej plaży. Niestety, w górach występuje ono równie często, ze względu na zbyt mocną ekspozycję ciała na słońce. Sprawdź, jak się przed nim chronić i co zrobić, gdy do niego dojdzie.

Przyczyny i skutki oparzeń słonecznych w górach

Oparzenia słoneczne równie często występują w górach, jak na plaży. Wbrew pozorom miejsce urlopu nie ma tu większego znaczenia. Jeśli wędrujesz szlakami prowadzącymi przez połoniny, gdzie nie ma cienia, a nie masz ochrony przed słońcem, możesz sobie znacznie zaszkodzić.

Do oparzenia słonecznego dochodzi na skutek intensywnego i długotrwałego oddziaływania promieni słonecznych na skórę. W zależności od natężenia promieniowania zostaje ona uszkodzona w różnym stopniu, od zaczerwienienia do tak zwanych bąbli.

Zanim więc wyjdziesz latem na szlak, warto, abyś pamiętał o odpowiedniej ochronie skóry przed słońcem. Jej brak może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W długofalowym efekcie na Twojej skórze może bowiem dojść do:

  • przebarwień,
  • szybkiego powstawania zmarszczek i starzenia się skóry,
  • czerniaka, czyli groźnego nowotworu skóry.

Objawy oparzenia słonecznego

Jeśli nie ochronisz skóry przed słońcem podczas górskiego trekkingu, biegu lub wspinaczki po skałach, może dojść do jednego z trzech stopni oparzeń:

  1. Oparzenie pierwszego stopnia objawia się zaczerwienieniem skóry. Zwykle ustępuje po kilku dniach, ale może powodować lekki lub średni ból. Ponieważ dotyczy naskórka, istnieje prawdopodobieństwo, że po kilku dniach zacznie się on łuszczyć. W tym przypadku zazwyczaj wystarczają domowe środki na łagodzenie bólu i zaczerwienienia.
  2. Oparzenie drugiego stopnia charakteryzują tak zwane bąble, w których znajduje się płyn surowiczy. Jest ono dość bolesne. Ten stopień oparzenia wymaga konsultacji z lekarzem i zastosowania odpowiedniego leczenia. Najczęściej jest ono wyłącznie miejscowe, za pomocą maści dermatologicznych.
  3. Oparzenie trzeciego stopnia może uszkodzić nie tylko naskórek i skórę właściwą, ale także nerwy. W tej sytuacji obowiązkowa jest wizyta u lekarza, a nawet leczenie szpitalne. Nie należy kierować się częstym brakiem bólu. Ze względu na uszkodzenia nerwów i martwicę tkanek nie dochodzi do niego.

Zapobieganie i pierwsza pomoc w górach w przypadku oparzeń słonecznych

Najlepiej, jeśli idąc w góry, zrobisz wszystko, aby zapobiec oparzeniom skóry przez słońce. W tym celu warto zadbać o ochronę jej za pomocą odpowiednich kremów z filtrem. Jeśli jesteś w stanie zdobyć szczyt szlakiem, który wiedzie przez las i daje cień, zrób to. Nawet jeśli miałbyś nadłożyć drogi. Nie zapomnij o nakryciu głowy. Warto też osłonić skórę za pomocą długich ubrań z naturalnych materiałów np. ln. Unikaj też trekkingu, jazdy na rowerze oraz wspinaczek w pełnym słońcu w godzinach od 11 do 14.00.

Jeśli jednak dojdzie do oparzeń, nie unikaj konsultacji lekarskich po powrocie ze szlaku. W przypadku oparzeń 3 stopnia, gdy nadal jesteś w górach, od razu zadzwoń po GOPR lub TOPR, mogło bowiem również dojść do przegrzania cieplnego organizmu i tym samym udaru cieplnego. W przypadku 1 stopnia, jak najszybciej skorzystaj z domowych metod na oparzenia lub zaufaj środkowi zwanemu panthenol, który łagodzi objawy skórne.

Booking.com