Początek roku w górach- warunki do uprawiania turystyki aktywnej

Wybierasz się w góry z okazji początku Nowego Roku? Lepiej odłóż wyprawę na inny termin, a jeśli się na nią zdecydujesz, sprawdź sytuację na szlakach. Obecne warunki pogodowe w górach nie są korzystne dla turystyki aktywnej.

Trudne warunki w Bieszczadach

W Bieszczadach na szlakach jest ślisko. Władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zalecają ubieranie raczków i posiadanie przy sobie kijków trekkingowych. W szczególności należy być ostrożnym w górnych odcinkach piętra leśnego. Ponadto synoptycy prognozują bardzo silne wiatry w tym regionie. Mają osiągać prędkość nawet do 75 km/h. BPN zwraca uwagę na to, że będzie on niebezpieczny szczególnie w okolicach połonin. Osoby planujące pozostawienie samochodu na parkingu w Bukowcu powinny rozważyć inną lokalizację. Dojazd na parking jest obecnie nieprzejezdny. Zalegają na nim zmrożony śnieg oraz koleiny.

Warunki w Pieninach

W Pieninach warunki do uprawiania turystyki aktywnej również są trudne. Szlaki są śliskie, mokre, miejscami oblodzone. Obecna pokrywa śnieżna wynosi 2-3 cm. Wychodząc w tę partię gór, należy mieć ze sobą kijki trekkingowe oraz raczki.

Warunki w Tatrach

W Tatrach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jak podało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w komentarzuPokrywa śnieżna zróżnicowana pod względem grubości oraz twardości w wielu miejscach zalodzenia. W trakcie dnia wzrost temperatury powodujący roztapianie pokrywy śnieżnej”. Tatrzański Park Narodowy informuje natomiast, że na szlakach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. W wyższych partiach Tatr miejscami można spotkać głębokie zaspy, niektóre szlaki są niewidoczne. TPN podkreśla, że warunki w Tatrach do uprawiania turystyki aktywne są bardzo trudne. Osoby, które wybierają się na szlaki, powinny mieć ze sobą RAKI, NIE RACZKI (!) oraz lawinowe ABC, czekan i kask

Booking.com