prorock

Podstawowy ekwipunek na wiosenny, górski spływ kajakowy

Przed nami majowy, długi weekend. To idealny moment na to, aby wyruszyć na spływ kajakowy po górskich rzekach. Będzie już na tyle ciepło, że nie zmarzniecie, a jeszcze nie na tyle gorąco, aby temperatura męczyła. Jak wiadomo, woda przyciąga promienie słoneczne, zatem spływ kajakiem lub pontonem podczas majowego weekendu nie narazi Was na oparzenia słoneczne.

Bez względu na to, czy wybierzecie spływ kajakowy, czy może rafting na pontonach, warto wiedzieć, co ze sobą zabrać. Należy też pamiętać, aby przed rozpoczęciem wyprawy dokładnie sprawdzić trasę szlaku wodnego na mapie oraz zapoznać się z poziomem wody w rzece. Żadna to bowiem przyjemność, co chwilę opuszczać kajak, aby go przenieść. Na szczęście początek maja niesie praktycznie prawie zerowe ryzyko wyschniętych potoków i koryt rzek.

Pozostaje jeszcze kwestia sprzętu. Jeśli macie swój, to żaden problem. Kajaki z wiosłami wrzućcie na bagażnik dachowy, a resztę ekwipunku do środka samochodu. Jeśli natomiast nie inwestowaliście we własny sprzęt, zawsze możecie go wypożyczyć. Na szczęście większość firm wynajmujących kajaki i pontony do raftingu, często otwiera swe punkty już w marcu. Niektórzy też w ogóle ich nie zamykają na zimę i organizują spływy także wówczas, gdy na lądzie leży śnieg. Oczywiście wszystko dopięte jest na tak zwany ostatni guzik, tak aby zimowy spływ był bezpieczny dla ochotników.

Skupmy się jednak na ekwipunku w naszych plecakach, który będzie typowo wiosenny.

Jednodniowy spływ kajakowy

Jednodniowy spływ kajakowy to idealna forma, aby zapoznać się z tą formą turystyki aktywnej w górach. W tym przypadku wystarczy nieduży plecak turystyczny, w którym powinniście mieć schowane:

  • ubrania na zmianę w razie wywrotki, w tym oczywiście dodatkowa para wodoodpornego obuwia;
  • dodatkowe: bluzę oraz skarpety, gdyby zrobiło się zimno;
  • płaszcz lub ponczo przeciwdeszczowe, jak wiadomo, pogoda w górach bywa kapryśna, nie tylko na najwyższych szczytach;
  • rękawiczki do wiosłowania, kask w przypadku spływów wartkimi, górskimi rzekami, kamizelka ratunkowa, to są akcesoria, które powinniście mieć własne;
  • szybkoschnący ręcznik, wskazane są te z mikrofibry. Po złożeniu zajmuje mało miejsca, a na wyschnięcie nie potrzeba mu dużo czasu;
  • czapka na głowę i okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV, jak już wspomnieliśmy, woda przyciąga promienie słoneczne. I choć nie są one jeszcze tak mocne, jak latem, to brak ochrony głowy i oczu może przysporzyć kłopotów zdrowotnych;
  • środki odstraszające owady, najlepsze są takie, które w swym składzie zawierają DEET. Jest to preparat, który działa nie tylko na komary i muchy, ale też na kleszcze. Jest to istotne, gdyż wychodząc na ląd, często na brzegu występuje wysoka trawa. Nieprawdą jest, że kleszczy nie spotkacie w trawach nad wodą;
  • pieniądze w gotówce, gdyż nie w każdej miejscowości, w której się zatrzymacie, zapłacicie w sklepie kartą. Nie w każdej też znajdziecie bankomat lub placówkę bankową, która dokona wypłaty pieniędzy;
  • scyzoryk i karta przetrwania, to jest typowy niezbędnik, który należy mieć przy sobie podczas każdej wyprawy w góry;
  • apteczka, oprócz środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych, włóżcie do niej również chusteczki zwykłe i nawilżane. Podstawowe leki w niej to panthenol w sprayu na oparzenia słoneczne, altacet w żelu na ewentualne stłuczenia, paracetamol lub inny środek przeciwbólowy. Przyda się również krem do opalania z jak najwyższym filtrem (tu znów wracamy do zagadnienia działania słońca w wodzie);
  • woreczek wodoodporny, w który włożycie swoje dokumenty, gotówkę i telefon;
  • jedzenie oraz woda, możecie zabrać kanapki, czekoladę, kabanosy, batony wysokoenergetyczne. Pamiętajcie, że podczas spływu kajakowego będziecie gubić kalorie. Jest to dość duży ich spadek, gdyż wykonacie wzmożony wysiłek fizyczny. Dlatego raczej wybierajcie przekąski wysokobiałkowe i z węglowodanów złożonych. Dzięki temu dłużej będziecie syci. Do picia obowiązkowo woda, a w termosie lub dobrej jakości kubku termicznym, kawa bądź herbata. Unikajcie pokarmów, które szybko się psują oraz tych, które zawierają tak zwane puste kalorie.

Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą w pełni naładowany telefon, tak aby w razie potrzeby móc zawiadomić najbliższych lub odpowiednie służby, że potrzebujecie pomocy. Ponadto plecak powinniście włożyć do specjalnego wodoodpornego worka.

Kilkudniowy spływ kajakowy

W tym przypadku obowiązuje Was taki sam ekwipunek, co podczas jednodniowego spływu kajakiem po górskich rzekach. Oczywiście musicie zwiększyć ilości: pożywienia i jego rodzaj, gotówki, czy odzieży dostosowując je do czasu trwania Waszej górskiej przygody. Przyda się również w tym przypadku kostium kąpielowy.

Wybierając podstawowe kosmetyki do mycia się, warto zapakować takie, aby były neutralne dla środowiska. Najlepsze są ekologiczne, z naturalnych składników. Może się bowiem okazać, że będziecie się kąpać w rzece.

Jeśli zarezerwujecie noclegi w pensjonatach po drodze, wówczas taka podstawowa wersja ekwipunku Wam wystarczy. Jeśli natomiast będziecie spać w schroniskach, to przyda Wam się też śpiwór. W przypadku noclegu w namiocie, warto pomyśleć o szybko rozkładającej się jego wersji, a także dmuchanym materacu, mini kuchence, menażce, naczyniach i krzesiwie. Nie zapomnijcie też o latarce, tej zwykłej, ale i czołówce, a także dodatkowych akumulatorach do nich. Niezbędny okaże się również powerbank o jak najwyższej pojemności. Zapewne będzie to Wasze jedyne źródło energii przez pewien czas.

Wszystkie rzeczy, które macie ze sobą powinny być zabezpieczone w specjalnych wodoodpornych workach lub pojemnikach. Tak, aby nie dostała się do nich woda. Należy też pomyśleć o formie, w jakiej weźmiecie ze sobą mapę, czy będzie ona tradycyjna, papierowa, czy może aplikacja w smartfonie.

Artykuł zawiera linkowania do marki własnej.

#artykuł sponsorowany #marka własna #proadventure.pl

Booking.com