Ponownie otwarto Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Otwarto nowe, wyremontowane Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem. Jest to filia Muzeum Tatrzańskiego, która znajduje się w wilii Opolanka. Oficjalnie otwarcie nastąpiło 6 kwietnia. Od tego momentu wystawy są dostępne dla odwiedzających.

Twórczość Kornela Makuszyńskiego

Przygody Koziołka Matołka zna cała Polska, nie tylko dzieci, ale też dorośli, którzy niespełna sto lat temu dzielnie wyczekiwali kolejnych przygód zwierzątka. I choć seria przygód powstała przy współudziale Mariana Walentynowicza, to i tak Matołek kojarzony jest głównie z Kornelem Makuszyńskim. To oczywiście niejedyne dzieła literackie tego pisarza i krytyka literackiego. Awantury i wybryki małpki Fiki-Miki, Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy, Panna z mokrą głową i uwielbiana przez dziesiątki lat powieść Przyjaciel Wesołego Diabła to kolejne najbardziej znane. Warto jednak wspomnieć, że Makuszyński pisał nie tylko dla dzieci, choć to z dzieł kierowanych do nich jest najbardziej znany.

Swoje życie z twórczością literacką pisarz rozpoczął bardzo szybko, w wieku 14 lat. Dwa lata później wydał swój pierwszy tomik wierszy. W wieku 20 lat pracowałdla jednej z redakcji, pomimo uczęszczania na studia polonistyczne.

Kornel Makuszyński honorowym obywatelem Zakopanego

Kornel Makuszyński bardzo wcześnie związał się z Zakopanem. Już w wieku 34 lat spędzał dużo czasu w ciągu roku w tym mieście. 13 lat później stał się jego honorowym obywatelem. Ostatnie 9 lat życia, mieszkał tu już stale, choć biednie. Po śmierci został pochowany na Pęksowym Brzysku. Jego nagrobek stworzono z kamienia, stoi na nim mała, drewniana kapliczka.

Otwarcie wyremontowanego Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Nowe, wyremontowane Muzeum Kornela Makuszyńskiego w wilii Opolanka, zostało otwarte 6 kwietnia br. Na uroczystość przybyli m.in.:

  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński,
  • Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Gubała,
  • Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

W muzeum można zwiedzić dwie wystawy. Pierwsza nawiązuje do twórczości Kornela Makuszyńskiego, druga zaś to mieszkanie autora i jego żony. Ponadto w placówce znajdują się osobiste pamiątki państwa Makuszyńskich. Willa Opolanka była niegdyś domem autora i jego żony, w którym najpierw mieszkali sezonowo, aż w końcu przenieśli się tu na stałe.

Booking.com