Posadzono 800 drzew w Dolinie Kościeliskiej, aby naprawić zniszczenia sprzed 10 lat

W Dolinie Kościeliskiej posadzono 800 sadzonek drzew. Mają one pomóc w odrodzeniu lasu, który został zniszczony 10 lat temu przez wiatr halny.

Inicjatywa TPN

Dziesięć lat temu, w grudniu 2013 roku, wiatr halny powalił las w Dolinie Kościeliskiej. Powoli się on wprawdzie odradza, ale TPN postanowił pomóc mu w tym procesie. Dlatego też zarówno pracownicy, jak i wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego zasadzili 800 młodych drzew na Przedniej Kopce. Sadzonki pochodziły ze szkółki TPN.

Boże Narodzenie 2013 w Tatrach

Wiatr halny jest zjawiskiem fenowym związanym z wystąpieniem różnic ciśnienia. Jego prędkość może sięgać nawet 60 m/s. Trwa od kilku godzin do 3 dni. Potrafi zrobić wiele zniszczeń.

Pod koniec grudnia w 2013 roku halny wystąpił w Tatrach. Jego skutki określono katastrofą. Najwięcej strat zaobserwowano w Dolinie Kościeliskiej, gdzie drzewa porastającego ją lasu zostały powalone. Ucierpiały też Doliny Chochołowska oraz Lejowa. Jak podawał Dziennik Polski, runęło wówczas 135 tysięcy drzew, a prędkość wiatru liczyła 200 km/h.

Booking.com