Kim byli dawniej, a kim są dziś górale? Jak się oceniają? Jakie mają poczucie przynależności? Dowiecie się tego na spotkaniu z autorkami książki „Podhalanie. Wokół tożsamości”. Odbędzie się ono już w najbliższy czwartek, w Nowym Targu.
Tożsamość kulturowa to bardzo istotny problem społeczny. Identyfikacja z daną grupą społeczną od dawna stanowiła jedno z najważniejszych zagadnień, nie tylko państwowych, ale i regionalnych. Dużą wagę do niej przywiązują mniejszości etnograficzne, np. Łemkowie, Kaszubi oraz Górale. Analizę zagadnienia dotyczącego tożsamości osób zamieszkujących Podhale dawniej i dziś, podjęły Agnieszka Gąsienica-Giewont oraz Stanisława Trebunia-Staszel. Opisały je w książce „Podhalanie. Wokół tożsamości”. Obie są etnografkami, ale i obie są góralkami. Zatem problematyka tożsamości Podhalan nie jest im obca.
W książce znajdziecie zarówno narrację, jak i rozmowy z mieszkańcami odkrywanego regionu. Wszystko „przyprawione” niepublikowanymi nigdy zdjęciami. Co istotne i podnoszące wartość publikacji, wykorzystane fotografie pochodzą z prywatnych, rodzinnych zbiorów rozmówców autorek. Dodatkowo pozycję swoimi portretami uświetnił fotograf Jacek Poręba.
Agnieszka Gąsienica-Giewont oraz Stanisława Trebunia-Staszel będą gościniniami Nowego Targu już 30 marca o godz. 18.00. Na spotkaniu w Miejskim Centrum Kultury opowiedzą, kim byli i są górale? Czym jest dla nich Tatrzański Park Narodowy? Jak dawniej się oceniali, a jak postrzegają dzisiaj swoją tożsamość? Te i inne pytania zadadzą im: