Już niedługo zaczniemy rozliczać nasze PIT-y. Do końca lutego nasi pracodawcy będa mieli obowiązek przedstawić nam rozliczenia roczne naszych zarobków. W związku z tym wielu z nas stanie przed wyborem instytucji, na którą zechce oddać swoje 1,5% podatku. Czy wiesz już, komu pomożesz? My zachęcamy do wsparcia ratowników GOPR lub TOPR. Wspólnie z nimi zadbajmy o bezpieczeństwo w górach.
Korzystałeś kiedyś w górach z pomocy ratowników GOPR lub TOPR? Jeśli tak, możesz im za to podziękować od marca do końca kwietnia. Wówczas bowiem będziemy rozliczać się z fiskusem z naszych podatków. Każdemu z nas przysługuje możliwość przeznaczenia ich 1,5% na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. Dlatego zachęcamy Was, do przekazywania tych kwot ratownikom górskim. Ci ludzie, w większości jako ochotnicy, społecznie dbają o nasze bezpieczeństwo w górach. Nie bacząc na pogodę, zarówno w pełnym słońcu, gdy temperatura dobiega 40 stopni Celsjusza, jak i w największe wichury oraz zadymki śniegowe przy najsroższych mrozach ruszają na akcje (wówczas najczęściej pieszo), nie bacząc na zagrożenie lawinowe. Na pierwszym miejscu stawiają bowiem życie poszkodowanego, nie swoje.
W PIT w rubrykę 1,5% na dowolny cel (KRS) należy wpisać:
w PIT w rubrykę 1,5% na dowolny cel (KRS) należy wpisać:
Jak podaje MSWiA, “dotacje na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego i wodnego są udzielane zgodnie z przepisami:
Warto pamiętać, że obie Fundacje (TOPR oraz GOPR) są organizacjami non profit, czyli są pozarządowymi, działającymi społecznie. Dofinansowanie uzyskują z dotacji Państwa (j.w.) oraz prywatnych firm i osób. Fundacja GOPR wyszczególniła dokładnie, z czego może pochodzić ich majątek. Są to:
Zarząd Fundacji podkreśla, że “Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na realizację celów statutowych oraz na pokrycie kosztów działalności Fundacji”.
Zarówno Fundacja TOPR, jak i Fundacja GOPR są bardzo transparentne w swej działalności. Dlatego na ich stronach możemy dokładnie dowiedzieć się, na co przeznaczane są środki dotujące ich działalność, oprócz ratowania życia poszkodowanym w górach. Także te, pochodzące z przekazywanego im co roku 1,5% podatku.
Fundacja TOPR podaje, że jest to:
wsparcie rzeczowe oraz wsparcie finansowe szkoleń ratowników TOPR odbywających się w Polsce i za granicą,
wsparcie finansowe przedsięwzięć mających na celu ochronę zdrowia ratowników TOPR,
wsparcie finansowe uczestnictwa TOPR w krajowych i międzynarodowych kongresach krajowych i międzynarodowych organizacji ratowniczych,
wsparcie finansowe oraz wsparcie rzeczowe przedsięwzięć TOPR mających na celu profilaktykę oraz edukację w zakresie bezpieczeństwa w górach oraz ochrony środowiska naturalnego w górach”.
Źródło: Fundacja TOPR, Fundacja GOPR, MSWiA