Przyrodnicy Karkonoskiego Parku Narodowego pokazali najpiękniejszy gatunek grzybów. Niestety, w tym roku jest ich bardzo mało

Przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego pokazali najpiękniejszy gatunek grzybów, które rosną na ich terenie. Niestety, w tym roku ze względu na pogodę, bardzo trudno je znaleźć. Tym bardziej warto się rozglądać na szlakach.

Monetki bukowe, bo o nich mowa, to według przyrodników Karkonoskiego Parku Narodowego, najpiękniejszy gatunek grzybów na tym terenie. Niestety, w tym roku bardzo trudno je znaleźć. Przyczyną jest pogoda. Monetki pojawiają się bowiem po dużych opadach deszczu. Występują więc zarówno w strefie tropikalnej, jak i umiarkowanej. Choć w Polsce, rzadko można je spotkać. Ich kapelusz osiąga wielkość od 3 do 10 cm, a od spodu ma blaszki. Trzon zaś ma długość od 4 do 10 cm. Mają kolor albo kości słoniowej, albo czystej bieli. W dodatku lśnią niczym najpiękniejsza porcelana. Dlatego nie sposób ich nie zauważyć lub pomylić z innym gatunkiem grzybów. Monetki rosną na drzewach, głównie można je spotkać na bukach I tu można się zastanawiać, czy są potrzebne, gdyż z jednej strony są saprotrofami, z drugiej pasożytami. „Monetki bukowe […] Mogą pasożytować na żywych jeszcze drzewach albo rozkładać drewno obumarłe. Czyli mogą być pasożytami albo saprotrofami. W zależności od warunków” – informują przyrodnicy KPN. Warto też wiedzieć, że choć gatunek ten grzybów ma delikatny smak, to nie jest on jadalny.

Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę podczas trekkingu szlakami Karkonoskiego Parku Narodowego.

Fot. KPN

Booking.com