Radziejowa- szczęśliwa siódemka na liście KGP

Radziejowa, dumna królowa Beskidu Sądeckiego wznosi się ponad inne szczyty w paśmie Radziejowej. Tym samym zajmuje zaszczytne, szczęśliwe miejsce na liście Korony Gór Polski. Choć zalesiona na szczycie, dzięki widokowej wieży oferuje niezapomniane widoki m.in. na Tatry i Pieniny.

Radziejowa-to musisz wiedzieć

Radziejowa jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego. Jej wysokość to 1266,5 m n.p.m., co dało jej możliwość zajęcia siódmego miejsca na liście Korony Gór Polski. Szczyt jest zalesiony, ale znajduje się na nim drewniana, ponad 22-metrowa wieża widokowa, z tarasem. Rozciąga się z niej panorama Tatr, Gorców, Pienin i Beskidu Żywieckiego. Oprócz wieży, na wierzchołku jest również obelisk ustawiony z okazji 1000-lecia niepodległości Polski.

Na północnym stoku Radziejowej znajduje się Rezerwat Przyrody Baniska. Jego największą atrakcją jest jaskinia Bania. Wchodząc na Radziejową, należy uważać na szlakach na zaskrońce. W okolicach góry znajdują się dwa Schroniska PTTK: Na Przechybie oraz Pod Bereśnikiem. Oprócz nich turyści mają również do dyspozycji inne obiekty z miejscami noclegowymi. Są to Bacówka na Obidzy, Chata Magóry oraz Chatka pod Niemcową.

Od 12 listopada 2022 na szczycie znajduje się pieczątka do książeczki Zdobywców KGP. Dostępna jest ona również w Schronisku PTTK na Przechybie oraz w:

  • Bacówce na Obidzy,
  • Urzędzie Gminy Rytro,
  • Restauracji Bacówka w Jaworkach,
  • Chacie Pod Kamiennym Groniem,
  • Informacji Turystycznej Piwniczna-Zdrój,
  • Chałupce na Obidzy.

Radziejowa-tak dotrzesz na szczyt

Na Radziejową, podobnie, jak na inne szczyty KGP prowadzi wiele szlaków. Najłatwiej na wierzchołek dojść z Przełęczy Gromadzkiej, przez Obidza, Wielki Rogacz i Przełęcz Żłobki. Jest to również najkrótszy szlak, dlatego chętnie wybierają go rodziny z dziećmi. W obie strony liczy on 9 km długości i ma sumę przewyższeń 484 m. Całą trasę bez trudu można pokonać w 3 do 4 godzin.

Ze względu na malownicze widoki, wędrowcy często wybierają drogę z Rytra. Prowadzi ona przez Chatę Kordobiec. W tym przypadku na wejście na wierzchołek Radziejowej należy przeznaczyć 5 godzin, jak również wziąć pod uwagę 1100 m sumy podejść. Na szczyt prowadzi naprzemiennie szlak czerwony z niebieskim.

Zdobywcy KGP polecają również trasę wiodącą z Piwniczna-Zdrój. W obie strony wynosi ona niewiele ponad 24 km. Przy dobrej pogodzie można ją przejść w 8 godzin. Suma podejść wynosi 1104 metry. Aby wejść na wierzchołek, najpierw należy iść szlakiem żółtym na Niemcową (977 m n.p.m.), a następnie czerwonym przez Przełęcz Żłobki na Radziejową.

Kolejny szlak wybierany przez Zdobywców KGP jest pętlą, która rozpoczyna się i kończy w Jaworkach. Biegnie przez Wysoką, a także Wąwóz Homole. Łączna długość pętli to prawie 28 kilometrów. Czas na jej przejście oszacowany został średnio na 10 godzin. Po drodze należy pokonać 1407 m przewyższeń.

Na Radziejową można dojść także ze Szczawnicy Zdrój. Trasa prowadzi przez Sewerynówkę (567 m n.p.m.) oraz Schronisko PTTK Przechyba. Długość drogi wiodącej na wierzchołek wynosi niecałe 14 km, a suma podejść 978 m. Szlak można pokonać średnio w 5 do 6 godzin.

Radziejowa-to musisz zobaczyć

Udając się w Beskid Sądecki, aby zdobyć Radziejową, należy zagospodarować kilka dni. Będąc tutaj, warto wspiąć się również na inne szczyty, a także zwiedzić okolicę. W pobliżu Szczawnicy czeka na turystów wiele atrakcji. Nie tylko tych uzdrowiskowych, jak na przykład Pijalnie Wód Leczniczych i Galeria Pijalni Wód, ale też przyrodnicze (m.in. Wąwóz Homole, Wodospad Zaskalnik) i kulturalne. Zimą warto skorzystać również z oferty ośrodków narciarskich w Palenicy, a od 18 kwietnia do końca listopada ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Na uwagę zasługują również:

  • Cerkiew św. Jana Chryzostoma w Jaworkach, którą wybudowano z kamienia pod koniec XVIII wieku. Zachwycają tutejszy ikonostas, kolebkowe sklepienie z lunetkami i polichromia z 1926 roku.
  • Jaskinia Bania położona w rezerwacie przyrody Bania, na północnym stoku Radziejowej.
  • Zamek Dunajec w Niedzicy znajdujący się około 30 km od Szczawnicy. Wybudowany został w pierwszej połowie XIV wieku. Początkowo był węgierską fortyfikacją. Polska uzyskała do niego prawa dopiero po I wojnie światowej.
  • Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, koło Szczawnicy to skarbnica wiedzy na temat historii Pienin oraz ludzi, którzy zamieszkiwali okolice Dunajca i górskich połonin.
  • Plac Dietla to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Szczawnicy. Znajdują się tutaj fontanna powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, a także budynki w stylu austriacko-szwajcarskim
Booking.com